Blog o psech
Kategorie: pes
Zastavte jednou provždy destruktivní hryzání psa
Destruktivní žvýkání věcí je jedno z nejhorších chování, které si může váš pes osvojit. Vypořádat se s touto psí vlastností může být až frustrující, protože pes dokáže s tímto zlozvykem zničit v podstatě všechno, co mu přijde pod tlamu. Naštěstí existuje několik způsobů, jak tento problém zcela potlačit.
Důležitý pes v životě člověka… ten asistenční
Psí oči si umí získat srdce všech citlivých lidských duší. To jistě víte moc dobře sami. Náš vztah k pejskům funguje na jiné vlně vnímání, než je ta běžná. Díky které prožíváme dennodenní rutinu. Pejsci tvoří středobod vašeho i toho našeho vesmíru. Zastupují roli životních lásek a členů rodiny. Ale umíte si představit, co znamení speciálně vycvičení pejsci pro jakýmkoliv způsobem postižené lidi?
Máte doma psa cukrovkáře?
Cukrovka patří mezi nejotravnější civilizační choroby vůbec. A její výskyt u našich milovaných chlupáčku roste doslova raketovou rychlostí. Může za to fakt, že pejsci jsou nám čím dál bližší. Sdílejí s námi domovy, postele a častokrát bohužel místo u stolu. Lidská strava (ale i pohodlný životní styl) psům natolik škodí, že jejich geny degenerují a objevují se u nich stejné civilizační choroby jako u nás. Obezita, alergie, cukrovka… Co tato nemoc obnáší, jak ji rozpoznat a jak se jí postavit čelem?
Chovatelovo historické okénko: #2 Dalmatin… pes kočárový
19. století se neslo ve znamení kočárových povozů. K čemu tato informace, ptáte se? Odpověď se nabízí vcelku prostá, protože v tom sehráli svou důležitou roli právě psi. Konkrétně dalmatini. Byli pasováni do role kočárových psů. V čem tato role spočívala? A proč pro tento účel bylo vybráno toto plemeno?
Zlepšete kvalitu psí srsti díky 5 základním krokům
Zářivá srst až zrak přechází. Hustá hříva. A ke všemu zdravá kůže? Sen každého majitele pejska. Obzvláště těch, kteří si potrpí na vzhledu svého chlupáče z důvodu předvádění na výstavách. Bohužel někteří hafani mají tu smůlu, že i přes dávky kvalitního krmiva trpí srstí bez života a kůže by se dala shrnout slovy: jeden velký prů... problém. Pokud jste majitelem pejska s problematickou srstí, nevěšte hlavu. I u nich se dá docílit pěkného vzhledu. Stačí podniknout několik kroků.
4 hlavní způsoby, kterými zmírníte alergii psa
Tisíce alergenů právě v tuto chvíli protíná místnost, kterou obýváte. Záleží, zda (a jak moc) na ně reagujete, nebo vůbec. Stejně tak je tomu i u psů. Dlouholetým šlechtěním a pobýváním ve stejném prostoru se u nich vyvinuly civilizační nemoci, které trápí i nás. Alergie a obezita nesou vlajkový prapor. A právě alergie propukají v této době v nespoutaný rej a působí vašim mazlům obtíže. Podívejte se na několik tipů, které dokážou psí alergie zmírnit.
Kupírování psího ocasu
Znáte tu známou pohádku o psím ocásku od Karla Čapka? Že ne? Inu to byl kdysi jeden pejsek Foxlík, který si těžko kontroloval, co jeho ocásek provádí. Tu setnul tulipány, tu zase provedl jinou pejskovinu. V ocásku mu dřímala ohromná síla. A tak si Foxlíka stal udatný pes, který přemohl draka i obra. Až si nakonec dovolil na nenechavého Tatara, se kterým si troufnul na šermířský souboj právě svým ocáskem. Tatar na to vytasil svůj meč a v zápalu boje odsekl Foxlíkovi špičku ocasu. Nakonec ale udatný pejsek Tatara přemohl.
Chovatelovo historické okénko: #1 Psi ve starověku
Pojďte se s námi postupně ponořit do historie našich psích společníků. Jejich osud v jednotlivých historicích dobách stojí za povšimnutí. A mnohdy vyobrazuje hlubší smysl vzniku toho a toho plemene. Pes vždy neplnil funkci pouhého domácího mazlíčka, ale zastával mnoho důležitých a až neuvěřitelných rolí. Vydejme se spolu po pradávných stopách...
Ze života psích záchranářů
Představte si to. Ležíte zavaleni pod lavinou nebo pod horou sutě. Víme, něco takového si představíte jen velmi těžko, ale zkuste. Ležíte, ležíte. Občas zavoláte o pomoc. A najednou vás z předsmrtného rozjímání vytrhne jakési funění. To vám právě záchranářský pes přišel na stopu a můžete mít jistotu, že se v cuku-letu opět brzo podíváte do tváře modré oblohy. Scéna, která se opakuje během roku nesčetněkrát. Psí záchranáři se stali velkými pomocníky lidí při vyhledávání.
Péče o novorozená štěňata a jejich matku
V prvních dnech byste novou rodinku měli ponechat v klidu a nerušit je přílišnými návštěvami a okolním ruchem. Psí matka je vůči svým štěňatům majetnická, proto jim dopřejte soukromí. Pokud se fena o svá štěňata umí postarat, nevznikají vám takřka žádné starosti, přesto je důležité se na několik kroků zaměřit a po očku veškeré štěněcí dění kontrolovat.
Jak se chovat k feně před porodem a během porodu
Období kolem porodu patří mezi nejchoulostivější čas v životě fenky. Jednejte s ní opatrně a dbejte na její potřeby. Pokud nechce žrát, nejspíš se už blíží čas porodu, proto ji jídlo nenuťte. Stejně tak je tomu s pohybem a s ostatními potřebami. V první řadě dbejte na její obecné blaho.
Péče o březí fenu a co připravit před porodem
Rozhodnete-li se přece jen dopřát své fence nějaké ty roztomilé potomky, podívejte se, co připravit před porodem a jak s březí fenou nakládat. Choulostivé období tak přečkáte v poklidu. Během březosti si všímejte potřeb fenky a snažte se jí vyjít vstříc, především v pozdějším stádiu březosti.
O původu psů: A tak se pes seznámil s člověkem.
Odkud vlastně pochází pes? Víte? Nikdy není na škodu se trošku vzdělat, hlavně když se jedná o naše chlupaté miláčky. A jak se vůbec pes začínal sžívat s člověkem?
Umíte psovi poskytnout první pomoc? - část II.
V minulém díle jste se mohli dočíst, jak pomoci pejskovi, který byl pokousán jiným zvířetem, krvácí, je v bezvědomí atd. Dnes se základním zasvěcením o první pomoci pokračujeme. Nikdy neříkejte nikdy a naučte se několik základních úkonů. V případě nouze pak snáze zachováte chladnou hlavu.
Když se chcete pustit do chovu vlastních psů
Rozhodli jste se, že se pustíte do vlastního rozmnožování pejsků. Že byste si rádi užili štěněcí přítomnost ve vašem domě a že byste rádi fence dopřáli vychutnání si mateřství plnými doušky? Rozhodně tento krok neberte na lehkou váhu a vše několikrát zvažte.
Znáte všechna česká plemena psů? - část II.
V minulém díle jsme si představili první čtyřku český plemen (pražský krysařík, chodský pes, český strakatý pes, československý vlčák). Dnes nastal čas podívat se na poslední tři: českého teriéra, českého fouska a českého horského psa.
Kontrolujte psovi a kočce pravidelně kůži a tělesnou kondici
Jak vaši mazlíci stárnou, můžete v jejich srsti jednou za čas narazit na nějakou tu bulku nebo výrůstek. Pokud budete pravidelně kontrolovat kůži svého čtyřnohého přítele, snadno zjistíte, který úkaz je nový a který už je na kůži delší dobu.
Proč spát, nebo nespat se psem a kočkou v posteli?
Lehá s vámi váš mazel každou noc ve společné posteli? Je to dobře nebo špatně? A proč si lidé zvou své mazlíky k sobě do postele?
Oč tu běží? O ocas...
Dříve nebo později se každý majitel pejska nebo kočičky začne sám sebe ptát: A na co jim ten ocas vlastně je? Ozdoba, ovívač, neúnavný vítač? Od všeho trochu a ještě víc. Psí a kočičí ocas není pouze huňatou ozdobou, ale splňuje mnoho funkcí, které mají své opodstatnění.
DIY: Domácí sušenky pro pejsky. Zvládnou je i nepekaři.
Po dlouhé době tu zase máme nějaký ten úkol, který prověří vaší zručnost. A to domácí sušenky pro vaše mazlíky. Děláte, neděláte? Díky doma připraveným sušánkám můžete svému mazlovi připravit zdravou formu odměn, u kterých máte 100% jistotu složení pouze z kvalitních potravin bez přídavků konzervantů a éček.
Umíte psovi poskytnout první pomoc?
Jakákoliv nehoda, která postihne vašeho psíka, mu způsobuje bolest, nebo případné nepohodlné obtíže. Pes trpí stejně jako lidé. Naše vnímání se od toho psího nijak neliší a naopak. Ve stavu nouze je vždy třeba zachovat klidnou hlavu, nepanikařit a hlavně rychle a správně zasáhnout. Samozřejmě, můžete si říct, že tohle se vás určitě netýká, ale vždy je dobré být připraven na všechny okolnosti.