383 800 199
fitmin30
black

Zpříjemněte koním zimu strávenou venku

Blogujeme Přidáno 05.01.2018

Jak koně zvládají zimní období a jak jim ho usnadnit s přihlédnutím k jejich přirozeným potřebám?

Koním chladné počasí nevadí. Pro dlouhodobý pobyt ve studeném počasí mají velmi dobrou výbavu. Tyto podmínky zvládají dokonce lépe, než když jsou vystaveni velkému teplu.

Vnímání zimy u koně ovlivňují jednotlivé faktory

Nejlépe snáší zimu koně s velkým mohutným tělem jako je belgický kůň. Ne nadarmo se jim říká chladnokrevní. Na druhou stranu hříbata, nemocní koně a březí klisny jsou na zimu citlivější.

  • Hříbata. Čerstvě vyklubaná hříbátka mají velmi nízkou toleranci chladu. Teplota, kdy už musí zapojit vnitřní termoregulaci, aby se zahřála a nebyla jim zima, je 20° C nad nulou.
  • Koně do 1 roku. Tito koně ještě nejsou tak tolerantní k chladu jako zcela dospělí jedinci. Nízké teploty už ale zvládají relativně dobře. Kritická hodnota se pohybuje lehce pod nulou.
  • Březí klisny. Energetická potřeba se u klisny zvyšuje převážně v poslední třetině březosti. V souvislosti s tím se snižuje její tolerance chladu.
  • Nemocní koně. Nemoci, parazité a celkový špatný stav koně jeho toleranci vůči chladným teplotám také snižuje. 

Zima venku? Žádný problém!

Při dodržení následujících pravidel nemusíte mít o koně strach. Svůj zimní pobyt venku zvládne na jedničku.

Tepelná izolace

Ideální přírodní tepelná izolace představuje pro koně přiměřená vrstva podkožního tuku a zimní srst. Kůň si dokáže míru tepla regulovat sám tím, že lehce napřimuje nebo pokládá srst. Pokud na něj položíme deku, existuje mnohem větší míra pravděpodobnosti, že se kůň přehřeje nebo naopak prochladne. Na zimu je vhodné koně připravovat už od léta. Metabolismus koně potřebuje čas, aby ho zima nepřekvapila.

Přílišná péče o srst a časté kartáčování je během zimy nevhodné!

Pokud koni narostla kvalitní zimní srst, buďme za to rádi a rozhodně jí nebraňme ve výkonu její funkce. Není tam pro nic za nic. Kožní maz a jemný prach napomáhá nepromokavosti a udržuje izolační schopnost srsti.

Přístřešek

Vítr a déšť koni berou nejvíce tělesného tepla. Zajistěte mu proto dřevěný přístřešek, kam se může jít před nevlídným počasím schovat. Bohatě postačí tři stěny a střecha. Hlavní je, aby do něj nefoukalo a nepršelo.

Vystlání přístřešku slámou není třeba. Koně si většinou raději lehají na otevřeném prostranství.

 

Koně leží ve sněhu

Koně mají o pohodlném uvelebení odlišnou představu než lidé :).

Plnohodnotné krmení

Seno pro koně představuje potravu a zároveň i zdroj tepla. Při jeho trávení se ve slepém střevě tvoří díky fermentaci bakterie, které koně zahřívají. Proto vždy dbejte na to, aby měl v zimě neomezený přístup k lučnímu senu.

Některým koním seno nemusí vždy stačit a energii je potřeba dodat jinou cestou. V praxi se osvědčil jedlý rostlinný olej, který představuje koncentrovanou energii a zároveň nezpůsobuje výkyvy glukózy v krvi.

A nezapomeňte na dostatečný přísun vody. Sníh jí v žádném případě nenahradí.

Pohyb na čerstvém vzduchu

Kůň je velmi živé zvíře a je pro něj nepřirozené stát ve stáji. Ke svému zdraví jak tělesnému, tak psychickému potřebuje pohyb. Od toho se pak odvíjí jeho tělesná teplota, kondice jeho plic, srdce i celého krevního oběhu, sval, šlach i kloubů a v neposlední řadě kopyt.

Tipy na závěr

Podpořte jeho přirozený pud putování za potravou. Rozmístěte mu seno na více míst ve výběhu.

Nejvíce času kůň tráví tam, kde má krmení. Umístěte mu proto seno nejlépe na místo v závětří, které je chráněné před deštěm a sněhem.

 

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup, jak případně zrušit odběr novinek, naleznete v každém zaslaném e-mailu.