383 800 199
essential30
black

Aby byl váš kůň i v zimě spokojený

Blogujeme Přidáno 29.11.2017

Krmení koně v zimě souvisí hlavně s jeho zahříváním.

Krmení koní v zimě má několik specifik a úskalí. Především pak v případě, že je váš kůň odkázán po většina dne zimnímu počasí a pobytu ve výběhu na pastvině a také pokud po něm chceme i fyzickou práci. U většiny koní se liší složení krmné dávky v jednotlivých ročních obdobích. Každé to období vystavuje koně jiné zátěži. Je třeba si toto včas uvědomit a krmnou dávku podle situace upravit vždy tak, aby váš kůň nestrádal a byl tím pádem spokojený. Co s sebou všechno zima přináší?

Vláknina jako otop

Koně jsou zvířata otužilá, která bez větších potíží snesou i velmi drsné zimní podmínky. A to především díky procesu, který probíhá v jejich trávicím traktu a je nazývám fermentací. Při tomto procesu je vláknina trávena střevními mikroorganismy. Spolu s tímto procesem se uvolňuje značné množství tepla, kterým se kůň zahřívá „zevnitř“. Můžeme tedy jednoduše říct, že pokud nemá být koni v zimě zima, i když venku mrzne, až praští, potřebuje mít k dispozici dostatek vlákniny. Vlákninu získá váš hřebec především z kvalitního krmiva.

Kritická teplota

Co se týká teplotních podmínek, je u každého koně důležitý ukazatel zvaný „kritická teplota“. A co to tedy vlastně je ta kritická teplota? Je to taková teplota, při níž kůň začne spotřebovávat pro své zahřátí energii navíc. A tuto energii získá z krmiva, tedy především ze sena. Tato kritická teplota se u každého koně samozřejmě mění. Jak takovou kritickou teploutu u koníka orientačně stanovit? Kdy už je koni zima?

  • -1,1°C= kritická teplota u dospělého koně, dobře nasvaleného, bez viditelných žeber v začátku zimního období
  • -9,4°C= kritická teplota u stejného koně po dokončení výměny srsti a po přibrání okolo 45 kg
  • +4,4°C= kritická teplota pro mladé koně, koně v horší výživné kondici a stájově chované koně, kteří nemají vyvinutou plnohodnotnou zimní srst

Faktory, které teplotu ovlivňují:

  • způsob ustájení – venku nebo ve stáji,
  • výkyvy teplot
  • počasí – vítr, déšť, sníh
  • zdravotní stav koně,
  • zásoby tělesného tuku

Neustálý přísun sena a kvalitního krmení nedovolí, aby byla koním zima.

Zima = stres

V zimě je určitě každý kůň méně pracovně vytížen, má méně pohybu, a proto je zimní období náročné i na jejich psychiku. Pokud někteří koně tráví dlouhé hodiny v boxech, může se i toto projevit na samotné jízdě. Nebezpečí hrozí jak vám jezdci, tak i koni. Mimo reálné nebezpečí úrazu může tento typ stresu koním způsobovat vředy. Je dobré tedy přidávat koním do stravy přípravky na zklidnění. Samozřejmě ani v zimě nezapomínejte na vodu, které by neměla bý studená. Paradoxně v zimě potřebují vody více, neboť zkrmní kvanta sušiny, a proto i více pijí. 

Uvádí se, že za každých 5°C pod kritickou teplotou, je třeba dát koníkovi o 20% krmiva víc, aby se mohl dostatečně zahřát. Nejjednoduším způsobem, jak koni zajistit dostatek tepla je tedy zvýšení krmné dávky sena a kvalitního krmiva, anebo, jeli to to možné, rovnou mu umožnit neustálý přístup ke krmení.

Pro dobrý psychický i fyzický stav koně nejen v zimním období je však přirozený volný pohyb tím nejlepším, co pro něj jako jeho nejlepší jezdec můžete udělat.

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup, jak případně zrušit odběr novinek, naleznete v každém zaslaném e-mailu.