383 800 199
fitmin30
black

Zásady správné výživy koní v zimním období

Blogujeme Přidáno 07.12.2017

Víte, na jaké vitamíny a minerály se zaměřit při krmení koně během zimy? V našem dnešním článku se dozvíte, co by rozhodně nemělo chybět v jeho jídelníčku v tomto chladném období.

Stejně jako u člověka, tak i u zvířat se liší jejich potřeby v jednotlivých částech roku. Mysleme při volbě vhodného jídelníčku nejen na sebe. Na co se zaměřit především?

Jistě se shodneme na tom, že se během zimy dostane kůň velmi těžko na pastvině k čerstvé trávě a přísun energie je tak nahrazen senem. Na tom není nic špatného. Je třeba si však uvědomit, že seno oproti čerstvé trávě postrádá vitamíny, které jsou důležité pro jeho zdraví.

Řešení problému díky výživovým doplňkům

Výborně dokáží tento problém řešit výživové doplňky, které zároveň slouží jako prevence. U některých doplňků je potřeba začít s jejich podáváním již v létě a přetrvat až do zimy.

  • Bioplexy - představují šetrný zdroj důležitých mikroprvků, které posílí imunitní systém.
  • Vitamín E - je důležitým antioxidantem a pomáhá v boji s kyslíkovými radikály.Koně s nedostatkem vitamínu E mívají svalové ztuhlosti, slabosti a může se projevit i úbytek svalové hmoty.
  • Selen - je velmi důležitým prvkem, bez kterého imunita nemůže správně fungovat. Paradoxní ovšem je to, že jeho přemíra je naopak pro organismus toxická. Pří výběru doplňků vždy dbejte na jejich původ. Vhodné je podání selenu, který je vázaný v kvasinkách. Přírodní živiny jsou vždy organismem využity mnohem efektivněji.
  • Elektrolyty - jsou vhodné nejen pro letní období, ale i v zimě najdou své opodstatnění. Obzvláště tehdy, pokud má kůň pracovní zátěž, narostlou zimní srst, může se i v zimě docela zapotit.

Bílkoviny

Přidání bílkovin má smysl převážně u březích klisen, u hříbat a při podávání staršího sena nebo sena nižší kvality. Běžně u koní nedostatek bílkovin problém nebývá. Pokud je však potřeba na bílkoviny u vašeho koníka myslet, přidejte mu do jídelníčku vojtěškové seno. Obsahuje navíc i vápník. I zde platí zlaté pořekadlo "Všeho s mírou." Koncentrace 10% bílkovin v celé krmné dávce je dostačující.

 

Kůň s majitelkou v zimě

Přátelství mezi člověkem a koněm bývá na celý život ♥


Tipy

Lněné semínko - Přidejte koníkovi do stravy lněné semínko. Má v sobě obsaženo mnoho látek, které podporují kvalitu kůže a srsti. Přelínání bývá pro koně náročný proces. Pokuď nemá k dispozici kvalitní výživu, může být toto období velmi zdlouhavé. Lněným semínkem ho podpoříte a urychlíte.

Probiotika - Probiotika je vhodné podávat nejen starším a nemocným koním, ale podpoří trávení i u zdravého jedince. Správné zažívání zajistí, že se do těla vstřebá ze stravy více živin, ale zároveň i více tepla.

Čerstvé ovoce a zelenina - Vhodné jsou mrkve, jablka, nebo třeba i krmná řepa. Zpestří běžný jídelníček a obsahují velkou dávku vitamínů. Vždy před krmením zkontrolujte, zda podávaný kousek již neobsahuje stopy po plísni, je čerstvý a dobře očistěný od hlíny. Pozor a nepřehánějte to s množstvím.

Nezapomínejte na vodu!

Speciálně v zimním období, kdy kůň pozře velké množstvé suché stravy, je potřeba ohlídat dostatečný přísnu vody. Vždy si ověřte, že voda není zamrzlá a kůň k ní má přístup. Pokud mu jí podáte vlažnou a případně ještě několikrát denně, uděláte mu tím radost. Koně neradi přijímají ledovou vodu.

Přejem vám šťastné a zdravé koně i v zimě.

 

Pohled na šťastného koně patří mezi nezapomenutelné chvíle

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup, jak případně zrušit odběr novinek, naleznete v každém zaslaném e-mailu.