Náš blog
Kategorie: fena
Nebezpečná eklampsie
Eklampsie nebo také poporodní odvápnění u psů je onemocnění, které postihuje zejména feny malých čistokrevných plemen při porodu a několik nejbližších týdnů po něm a je způsobena nadměrným výdejem vápnníku a jeho následným nedostatkem v těle feny. Víte, jaké jsou příčiny vzniku eklampsie, její léčba a prevenc? Dnes si na všechny tyto otázky zodpovíme.
Otázky a odpovědi ke kastraci fen a psů
Čeká vašeho psa nebo fenku v nejbližší době kastrace a jako správný páníček chcete být na celou záležitost včas, a hlavně správné připraven? To samozřejmě chválíme a rádi vám také přispějeme pár rad pro váš klid.
Kastrace psů a fen z pohledu chirurgického zákroku
Možná přemýšlíte, zda nechat fenku či vašeho pejska kastrovat, ale stále váháte, protože nevíte, do čeho jdete. Váháte možná i proto, že má váš parťák již nějaký ten věk, my Vám ale dnes prozradíme, že čím dříve, tím lépe – a hlavně proč tomu tak je!
Kdy, jak a proč používat plenky pro psy/feny/štěňata?
Jedním z velmi běžných důvodů, proč psi nebo fenky nosí plenky, je samozřejmě inkontinence. Ale existují i jiné důvody, proč chovatelé domácích mazlíčků pořizují pro své mazlíčky plenky. Ať už je problém jakýkoliv, vždy je hlavně důležité vědět, kdy plenku použít a také jak.
Inseminace feny
Začátkem jara začalo i reprodukční období jak u koček, tak u chovných fen. Ve většině případů dochází k přirozenému krytí bez problémů, někdy se ale může chovatel dostat do situace, kdy potřebuje nakrýt fenu a za žádnou cenu se to nedaří, ať už ze strany psa, či předchozímu nezabřeznutí. V dnešní době se již celkem běžně využívají i zahraniční importy inseminačních dávek, takže chovatel má tak větší možnost výběru kvality. Jak ale taková inseminace probíhá? Je její metoda vždy úspěšná? Pojďme si společně na tyto otázky odpovědět.
Kdy je vhodná doba ke krytí feny?
V případě plánování vrhu štěňátek se bude dnešní článek, z praktické stránky, velmi hodit všem chovatelům, které svoji fenku chtějí nechat nakrýt. Víte vlastně, kdy je ideální doba k naplánování krytí, aby vše klaplo, tak jak má? Dnes si povíme, jaké jsou zásadní momenty, které ovlivňují pozitivní ultrasonografické vyšetření na graviditu.
Porodní speciál II. – Komplikace při porodu
Pokračujeme v našem mini seriálu o porodech, jak se na něj připravit, co neopominout a čeho se vyvarovat. Dnešní díl věnujeme možným komplikacím, které mohou nastat.
Porodní speciál I. – Fyziologie porodu
Po přečtení tohoto dílu budete maximálně připraveni na blížící se porod a budete tak schopni feně zařídit vhodné podmínky. A co víc? Odpovíme i na otázku, jak řešit nechtěné spojení psa a feny a její následné zabřeznutí.
Péče o novorozená štěňata a jejich matku
V prvních dnech byste novou rodinku měli ponechat v klidu a nerušit je přílišnými návštěvami a okolním ruchem. Psí matka je vůči svým štěňatům majetnická, proto jim dopřejte soukromí. Pokud se fena o svá štěňata umí postarat, nevznikají vám takřka žádné starosti, přesto je důležité se na několik kroků zaměřit a po očku veškeré štěněcí dění kontrolovat.
Jak se chovat k feně před porodem a během porodu
Období kolem porodu patří mezi nejchoulostivější čas v životě fenky. Jednejte s ní opatrně a dbejte na její potřeby. Pokud nechce žrát, nejspíš se už blíží čas porodu, proto ji jídlo nenuťte. Stejně tak je tomu s pohybem a s ostatními potřebami. V první řadě dbejte na její obecné blaho.
Péče o březí fenu a co připravit před porodem
Rozhodnete-li se přece jen dopřát své fence nějaké ty roztomilé potomky, podívejte se, co připravit před porodem a jak s březí fenou nakládat. Choulostivé období tak přečkáte v poklidu. Během březosti si všímejte potřeb fenky a snažte se jí vyjít vstříc, především v pozdějším stádiu březosti.
Když se chcete pustit do chovu vlastních psů
Rozhodli jste se, že se pustíte do vlastního rozmnožování pejsků. Že byste si rádi užili štěněcí přítomnost ve vašem domě a že byste rádi fence dopřáli vychutnání si mateřství plnými doušky? Rozhodně tento krok neberte na lehkou váhu a vše několikrát zvažte.