383 800 199
Kanada30
Brit Care Dog Functional

Čivava - nejmenší plemeno psů na světě

30.01.2019

Čivava, nejmenší plemeno na světě, je pojmenována po mexickém státě Chihuahua a podle odborníků je považována za posvátného psa dávných Aztéků.

Mysleli jste si, že se jedná o moderního vyšlechtěného "gaučáka"? Ne ne... tato psí rasa už je na našem světě opravdu dlouho. Co byste o čivavě ještě rozhodně měli vědět?

Hlavní charakteristiky

  • Zařazení podle FCI. Skupina 9 - Společenští a doprovodní psi
  • Velikost. Výška v kohoutku mezi 15 až 23 cm. Váha se pohybuje do 2,5 kg.
  • Barva. Jakákoli barva nebo směs barev.
  • Srst. Dlouhosrstá čivava má dlouhou a měkkou srst, může být i mírně vlnitá. Srst krátkosrsté čivavy je krátká, hustá, měkká na dotek.

Základní znaky a povaha

Jsou uznány dvě varianty čivav - krátkosrstá a dlouhosrstá čivava. Krátkosrsté čivavy byly po dlouhou dobu rozšířenější, ale dnes je tomu naopak. Čivava je inteligentním, přítulným, ale i velmi majetnickým psem. Plní funkci takového miniaturního hlídače. Sice se považuje za klasického gaučového psa, ale energie má na rozdávání. Dokáže ujít tolik, kolik její páníček. Pozor si ale při procházkách dejte na to, aby se nepustila do konfliktu s jiným psem. Často se totiž domnívá, že je větší a silnější, než tomu ve skutečnosti je a podle toho se potom i chová.

  • Oči. Čivava má oči relativně velké, kulaté a posazené daleko od sebe.
  • Uši. Uši čivavy jsou velké, nálevkovitě nasazené na lebku přibližně v úhlu 45 °.
  • Hlava. Čivavy mají vysoce klenutou, jablkovitou a dá se říci že až půvabnou hlavu. Mají výrazný stop. Čenich je krátký a špičatý. Pozor, vyskytují se i případy deformovaných nesrostlých lebek u těchto pejsků. Odborně se tento jev nazývá fontanela.
  • Tělo. Hřbet čivavy je rovný a krátký, má hluboký hrudník.
  • Ocas. Středně dlouhý, vysoko nesený, překlopený nad hřbet.

Čivava

Původ

Jak už bylo řečeno, tato rasa je pojmenována po mexickém státě, což ještě zdaleka není to nejzajímavější. Považuje se za posvátného psa Aztéků, nicméně pes podobný čivavě existoval i ve starém Egyptě před 3 000 let. Zoolog K. Haddon popsal v roce 1910 mumifikované ostatky malého psa z egyptské hrobky s mělkým důlkem v lebce, což je jeden z typických rysů čivavy.

První čivavy, tak jak je známe dnes, se dostaly do Evropy, konkrétně Anglie, koncem 19. století a lze je pokládat za předky téměř všech dnešních čivav v Evropě i Americe. Mezinárodně byl standard tohoto plemene ustanoven Mezinárodní kynologickou organizací FCI v roce 1942

Výcvik, zdraví

Čivavu je potřeba už od malého štěňátka socializovat a vychovávat, jinak může mít v dospělosti sklony k agresivitě. Čivava je ideálním psem do bytu. Má ráda teplo a její srdíčko se fixuje vždy jen na jednoho majitele. Čivavy se často dožívají vysokého věku. I přesto trpí čivavy na některé zdravotní problémy více než jiní psi. U čivav se mohou vyskytnout onemocnění srdce, známá je i fontanela - neúplná lebka. Ta se většinou po narození postupně uzavře, ale u některých jedinců k tomu nemusí zcela dojít. Takového pejska pak může usmrtit i nepatrný úder do hlavy.

Pro koho je čivava vhodná?

Čivava je dobrým psím společníkem, vyžaduje pozornost svého páníčka. Nemá ráda přítomnost jiných psů, to čivavu zneklidňuje. Z jiných psů upřednostňuje jedince svého plemene. Čivavy jsou hravé, ale nehodí se k úplně malým dětem. Páníček by měl čivavu už od mala vést k poslušnosti a vychovávat jí.

Strava

Jakožto nejmenší psí plemeno má také odlišné nároky na stravu než třeba větší border kolie. Pokud se rozhodnete čivavu krmit granulemi, vybírejte pouze suché krmivo určené pro malá plemena psů. Tyto granulky mají menší velikost a složením odpovídají nárokům malých pejsků. Krmnou dávku rozdělujte do dvou jídel denně.

Doporučujeme

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.