383 800 199
Bayer antiparazitika
Brit fresh konzervy+granule

Border kolie. Inteligentní pes, který má energie na rozdávání

25.10.2018

Border kolie patří mezi nejpopulárnější psí plemena současnosti. Jsou velmi inteligentní a rychle se učí. S nimi vás nuda rozhodně nečeká.

Hlavní charakteristiky

  • Zařazení podle FCI. Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
  • Velikost. Výška v kohoutku psi 53-56 cm, feny 45-53
  • Barva. Povolena je většina barev. Nesmí převládat bílá.
  • Srst. Existují dvě varianty - dlouhosrstá a krátkosrstá. V obou případech je srst hustá a rovná.

Základní znaky a povaha

Border kolie jsou výjimeční ovčáčtí psi, kteří citlivě reagují na každé gesto svého pána a patří mezi nejinteligentnější chlupáče na světě. Vyžadují značnou dávku pohybu, zábavy a velmi důležitý je u nich správný výcvik.

Mají sklon ochraňovat stádo. Přičemž může jít klidně o skupinu dětí nebo partu přátel na výletě. Border kolie je skutečně věrný a poslušný nejlepší přítel člověka.

  • Oči. Oči mají oválné a posazené relativně daleko od sebe. Barva bývá nejčastěji tmavěhnědá. U mramorované kolie se připouští i modrá.
  • Uši. Uši border kolie jsou středně velké, také poměrně daleko od sebe, polovztyčené a pohyblivé.
  • Hlava. Širší lebka s kratším čenichem se zúžuje k černému nosu. Má nápadný stop.
  • Tělo. Hrudník border kolie je prostorný a hluboký. Má silný a široký hřbet, mírně zaoblená a většinou svalnatá bedra.
  • Ocas. Ocas border kolie se elegantně stáčí dolů až k hleznům, má nahoru otočenou špičku. Nikdy nesmí být nesený nad hřbetem.

Border kolie péčeBorder kolie

Původ

Současné border kolie jsou potomky pracovních pasteveckých psů chovaných v hrabstvích podél hranice Anglie a Skotska. U jejich chovu se už od začátku dbalo spíš na schopnost výcviku a inteligenci než na krásu. Proto border kolii uvidíte nečastěji na zkouškách ovčáckých psů a v soutěžích poslušnosti.

Od roku 1873 se border kolie účastní soutěží pasteveckých psů, ale proslavila se i jako těžko překonatelný soupeř v soutěžích poslušnosti a ovladatelnosti. Do roku 1973 měla šanci se zařadit do seznamu Mezinárodní společnosti pasteveckých psů a v roce 1976 schválil britský Kennel Club standard tohoto plemene.

Zájem o border kolii v posledních letech výrazně vzrostl. Páníčkové si jí už nepořizují primárně pro nahánění stáda, ale spíš jako svého mazlíčka. Pokud jí chcete jako svého parťáka i vy, nezapomeňte, že border kolie překypuje energií. Jestli máte v plánu si toto nádherné plemeno pořídit, měli byste si co nejdříve začít hledat aktivity, během kterých border kolie dostatečně uplatní svou inteligenci a vybije nahromaděnou energii.

Sport

Border kolie vynikají v psích sportovních soutěžích. Jedná se nejčastěji o populární agility, ale i další nové moderní sporty jako dogfrisbee, dogdancing, flyball nebo obedience.

 

Pro koho je border kolie vhodná?

Tato rasa se ideální pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Důležité je, aby páníček vyznával aktivní způsob života. Border kolie se pro pecivály vyloženě nehodí. Tento chlupáč uvítá i celodenní výlety se svou lidskou smečkou. Pohyb totiž miluje. Na druhou stranu nerad bývá sám. Miluje vaši pozornost. Radost jí uděláte při hře s míčkem a jinými hračkami, ale potěší jí i klasické aportování klacků v přírodě.

Strava

Páníček border kolie by měl brát v potaz její velký energetický výdaj a krmit jí speciálními granulemi pro psy se zvýšenou zátěží a aktivní psy. Tato krmiva bývají často označována pojmy sport, energy, maintenance, performance a endurance. Vynikající volbou jsou superprémiové granule Profine Energy.

Uvažujete nad tím, že si border kolii pořídíte? Kontaktujte chovatelský klub. Doporučujeme Border Collie Club, který byl založen v roce 1999 a může pro vás být inspirací i bohatou studnicí informací o tomto nádherném psím plemenu.

Border kolie

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.