383 800 199
Brit Monoprotein
Canvit Chondro plyšák

Měnit, nebo neměnit psům granule? A kdy přejít na adult a senior a jak při tom postupovat?

10.01.2019

Kladete si otázku, zda je pro psa dobré pravidelně střídat příchutě nebo dokonce značky granulí? A kdy a jak přecházet v určitých vývojových etapách pejska na nový typ granulí vyhovující jeho aktuálním požadavkům?

Na internetu koluje na toto téma mnoho článků. Zajímavostí je, že se v podstatě jejich názory dělí na dva tábory. Jedni tvrdí, že zásadně granule neměnit. Druhý zase říká, že je dobré co tři měsíce krmit jinou značkou a příchutí. Kde je tedy pravda?

Střídat psovi granule?

Pes je všeho všudy konzervativní zvíře. Jakoukoli změnu ze strany páníčka přijme, co mu taky zbývá, ale vnitřně mu dělá radost a přináší pocit pohody, když se dodržuje stále stejný harmonogram. Ten se týká nejen denních aktivit jako venčení a trávení společného času s jeho lidskou smečkou, ale také časů krmení a vůbec krmení jako takového.

Sami veterináři jsou toho názoru, že pokud budete krmit kvalitními granulemi, tedy komplexním krmivem, které obsahuje všechny potřebné látky pro správné fungování psího organismu, není potřeba granule měnit ani při dlouhodobé konzumaci.

Granule pro psy

Kvalitní krmivo je základ

Není jídlo jako jídlo. U granulí to platí stejně. Pokud člověk bude svého psa krmit nekvalitním ekonomickým krmivem, dříve či později to na zvířeti bude vidět. U štěněte může jít o vývojové vady z nedostatku výživy a potřebných látek ke zdravému vývinu psa. V dospělosti je také pes krmený nekvalitními ekonomickými granulemi velmi rychle poznat. Takový pes trpí nedostatkem energie, přičemž může mít i sklony k nadváze, jeho temperament je utlumený, srst ani oči rozhodně nezáří. Toto zvíře jednoduše nemá a nemůže mít energii žít! Místo kvalitních živin dostává jeho tělo nevhodné látky typu pšenice, sojový šrot, rostlinné oleje a odpady živočišné výroby skryté pod důmyslným názvem jako vedlejší produkty živočišného původu. Psa krmeného takovými granulemi by měl jeho páníček opravdu co nejrychleji převést na lepší krmivo.

Obecně platí, že u kvalitních krmiv, která obsahují opravdové maso, masovou moučku (co je to masová moučka se dozvíte zde), ovoce, zeleninu, bylinky a kvalitní živočišné tuky nemůžete šlápnout vedle. Vždy před nákupem granulí čtěte složení. Nenechte se oklamat pouhým zavedeným názvem značky a jejím dlouhým působením na trhu. I jejich složení se v průběhu let vyvíjí, takže ne vždy platí, jaká kvalita byla před lety, taková je i dnes.

Složení granulí

Je nutné převádět na jiné krmivo, když současné vyhovuje?

Pokud granule psovi vyhovují a prospívá na nich, není třeba měnit značku ani řadu. Přece jen je to konzervativní tvor, pamatujete? Odborníci se shodují na tom, že je možné v rámci jedné značky a jedné řady granulí střídat například příchuť. To můžete praktikovat klidně jednou za 3 - 4 měsíce. Na následujícím obrázku ukazujeme možné střídání krmiv v rámci jedné značky a řady Calibra Hypoallergenic.

Calibra hypoallergenic

Odborníci ale nedoporučují běžně dělat větší změny co se týče značky a řad krmiv. To by platilo v případě, pokud by se jednalo o opravdu špatné a nekvalitní granule. V tom případě ano, dávat do psího těla neustále ty stejné chemické a odpadní látky, které tam rozhodně nepatří, to mu dlouhodobě rozhodně neprospěje. Ale v případě kvalitních krmiv, po kterých zvíře prosperuje, je zdravé a daří se mu velmi dobře, není důvod pro změnu.

Zároveň při dlouhodobém krmení jednou značkou, řadou a určitou recepturou můžete teprve zaznamenat pozitivní zdravotní změny a vliv na pejska. Může se jednat o tři měsíce až půl roku. Páníčkové, kteří přechází na lepší krmiva v tomto období pozorují zlepšení kvality srsti, mohou zmizet alergie, pes je vitálnější, zlepší se mu trávení, má najednou menší a pevný bobek a je na něm vidět, že se jeho chuť do života rapidně zvýšila.

Přechod na jiné krmivo a důvody ke změně

Existuje několik případů, kdy se doporučuje přejít na jiné krmivo (často stačí jen změnit řadu nebo typ granulí jedné značky). Jedním jsou vývojová stádia psa. S věkem se mění i požadavky na výživu psů. Mezi dvě taková zásadní období v životě patří přechod ze štěněčích granulí na adult a v pokročilejším věku z granulí adult na granule pro psí seniory. Mimo to berte v potaz také životní styl, sportovní aktivity, energetický výdaj a další specifické požadavky na výživu vašeho psa. Jiné nároky má pes, který pravidelně trénuje na agility, jiné zase pohodlný gaučový lenoch.

Jistě vás budou zajímat následující články, ve kterých se o přechodu na granule adult a senior dozvíte víc.

Stěně, dospělý pes, senior

Jak přejít na nové krmivo

Na nové krmivo přecházejte vždy pozvolně. Psí organismus milující rutinu a stereotyp si musí na nový typ krmiva zvyknout. Rychlá změna by mu mohla způsobit zažívací problémy. Psům trvá až 10 dní, než si zvyknou na recepturu nového krmiva. Proto ze začátku kombinujte původní a nové granule a postupně jen přidávejte poměr nového krmiva. Buďte trpěliví. Následující schéma zaznamenává přibližný proces, jak u změny granulí postupovat. U psích seniorů můžete jít i pomaleji, protože jejich proces trávení je výrazně pomalejší než u mladších psů.

1. den - 3/4 misky původních granulí, 1/4 misky nových granulí

2. den - 1:1

3. den - 1/4 misky původních granulí, 3/4 misky nových granulí

4. den - už jen nové granule

Na co si dát při přechodu na jiné granule pozor

Sledujte, jak na nové krmivo pes reaguje. Nejen to, jestli mu chutná. Kontrolujete i jeho bobek. Může se totiž stát, že ze začátku bude stolice řidší. To není nic neobvyklého. Pamatujte, psům chvíli trvá, než si jejich zažívání zvykne na nový typ krmiva. Případná řidší stolice by ale měla do 7 - 10 dní přestat a zažívání se navrátit do normálu.

Ve výjimečných situacích se může stát, že se zhorší kvalita kůže, objeví se lupy, případně vyrážka a pes se začne drbat. V takovém případě zjevně nové krmivo psovi nevyhovuje. Doporučujeme přestat s jeho podáváním pejskovi.

Pokud byste přecházeli z ekonomických granulí na prémiové a superprémiové, myslete na to, že nová krmná dávka bude menší, protože tato krmiva obsahují koncentrované živiny a ne zbytečné náhražky. Vždy čtěte krmný návod na obalu granulí.

Pes bobek

Po kvalitních granulích bude mít váš pes malý pevný bobek.

Při přechodu na nové granule se mohou objevit dočasné zažívací problémy. Ty by měly po několika dnech ustat.

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.