383 800 199
Brit Monoprotein
Canvit Chondro plyšák

Obaly granulí aneb do čeho se balí suché krmivo pro psy a kočky

18.12.2018

Proč používají výrobci rozdílné obalové materiály granulí? Který je lepší? Jaké informace by měl každý obal granulí obsahovat? A jak důležitou roli pytel hraje?

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jeden výrobce balí své granule do papírových obalů, druhý používá plastové, třetí dbá na dokonalý design pytle, zatímco u čtvrtého se zdá, že mu snad na vzhledu obalu vůbec nezáleží? Ač se to nezdá, vytvořit pytel na granule může být docela věda.

Je to v pytli!

A to doslova a do písmene. Většina psích a kočičích páníčků vybírá krmivo pro svého mazlíčka podle určení (štěně, kotě, dospělý pes, kastrovaná kočka...), složení, příchuti a dalších preferencí - superprémiové, holistické, bezobilné a podobně. Nad tím, v čem jsou zabalené, se většinou ani nepozastavíme. Přitom i na obalu a hlavně materiálu obalu záleží.

Nejčastěji používané obalové materiály granulí

Je důležité, aby kvalitní granule byly také kvalitně zabaleny. Platí totiž, že ani sebelepší obal nemůže změnit špatný produkt na dobrý. Ale nekvalitní obal naopak degradovat perfektní výrobek může. Čím se liší jednotlivé materiály?

Papírové

Papírový obal na granule je ekologický, šetrný k životnímu prostředí, prodyšný a nedochází v něm k případnému zapaření granulí. Na druhou stranu se dá relativně lehce poškodit a roztrhnout při přepravě a jeho výroba je finančně náročnější. Recyklovatelné papírové pytle na granule používá např. značka Magnusson.

Plastové

Plast a jeho kombinace s hliníkem a papírem patří mezi nejčastější obalové materiály suchých krmiv pro psy a kočky. I přesto, že jsou tyto pytle relativně pevné, může ve výjimečných případech dojít během přepravy k jejich lehkému poškození. Plast a ekologie? Ano, i výrobci plastových obalů už v posledních letech začínají myslet na životní prostředí. Např. společnost Chemosvit a. s., která vyrábí obaly pro granule Nativia, získala cenu ministra životního prostřední pro Slovenskou republiku za dlouholetý přínos a péči o životní prostředí a jeho rozvoj. Příklad značek - Nativia, Profine, Calibra, Brit Care, Brit Fresh, Acana, Orijen.

Nativia obaly na granule  

Zdroj: www.nativia-pet.cz

Aluminiové

Aluminiové pytle patří mezi nejpevnější. Jsou tak pevné, že při jejich otevírání budete potřebovat použít nůžky, jinak se do nich nedostanete. To je ale velká výhoda. Díky tomu se během přepravy a manipulace jen tak neroztrhnou. Jedinou nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady. Příklad takové značky je Platinum, která balí své superprémiové granule do kvalitních alu-foliových pytlů.

Jaké informace musí pytel granulí obsahovat?

Spotřebitel musí z obalu vyčíst, o jaké zboží se jedná. Každý pytel granulí pro psy a kočky by měl obsahovat následující informace.

značka název produktu typ krmiva (kompletní suché krmivo pro psy) pokyny pro krmení, dávkování pro jaké zvíře je krmivo určeno výrobce včetně adresy a webových stránek  země výroby registrační číslo, číslo šarže složení - seznam surovin v sestupném pořadí podle hmotnosti seznam doplňkových látek přehled analytických složek množství minimální trvanlivost čárový kód

Vychytávky na pytli granulí

Boční úchytka/ucho. Někteří výrobci se snaží svým zákazníkům manipulaci s velkým pytlem granulí co nejvíce ulehčit, a proto připevnili na boční stranu granulí pevnou úchytku, která usnadňuje zacházení s pytlem. Je ideální pro snadnější přenášení, ale i přesypávání granulí. Tuto úchytku mají např. značky Profine, Brit Care, Brit Fresh.

Zipový uzávěr. Zipový uzávěr pomáhá udržet krmivo déle čerstvé - uchovává vůni i chuť. Díky zipovému uzávěru není potřeba přesypávat granule do speciálního uzavíratelného barelu. Granule mohou zůstat po celou dobu v pytli. Je ale důležité zip pokaždé pečlivě uzavřít. Pokud pytel zipový uzávěr nemá, je důležité granule uskladnit do uzavíratelného barelu/boxu, aby zůstaly kvalitní, dlouho čerstvé, voňavé a chráněné před parazity. Zipový uzávěr mají např. granule Profine, Brit Care, Brit Fresh, Brit Premium by Nature, Royal Canin.

Granule pro psy

Pes aby se v těch pytlích vyznal

Ano, granulí pro psy a kočky je opravdu hromada. Možná si někdy říkáte "Jak se v nich vyznat???". Výrobci si jsou toho vědomi a snaží se jednotlivé řady od sebe graficky odlišovat. Taky se vám stalo, že si nepamatujete přesný název, ale víte značku, příchuť a barvu pytle? My se na zákaznické lince často setkáváme s tím, že nám zákazník popíše pytel například takto "Jo, měl jsem Nativii, ten červenej pytel." Je to tím, že obrázek si náš mozek zapamatuje mnohem snadněji než text. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří si spíš vybaví to, jak pytel vypadá, než co je na něm přesně napsáno, nezoufejte. Nejste v tom sami. :)

Vzhled aneb první pohled může klamat!

Nezapomeňte, že si kupujete obsah pytle, ne jeho krásný design. Samozřejmě to není pravidlem, ale kvalitní granule mohou mít méně líbivý obal než ty méně kvalitní. Takže nedejte na první dojem z obalu. Mezi oblíbené a ověřené granule našimi zákazníky patří značky jako K-9, Magnusson, Platinum. Jejich obaly ale rozhodně nepatří mezi ty nejnačančanější na trhu.

Výrobce K-9 sám tvrdí, že investuje raději do obsahu pytle, než do poutavé grafiky. Díky tomu si dokáže držet svou kvalitu bez navyšování cen krmiva. Více v článku "Poznejte kanadské krmivo pro psy K-9 Selection".

Granule pro psy a kočky

Co dělat, když vám přijde natržený pytel?

Každý zákazník má nárok na to, aby mu zboží přišlo neporušené a to včetně jeho obalu. Pokud objednáváte u stejného e-shopu častěji, rozhodně by se nemělo stávat, že vám pravidelně přijde pytel poškozený. I přes veškerou snahu zaměstnanců na skladě a při důkladném balení balíčků pro přepravu se ale výjimečně může stát, že se na některém místě obal lehce poškodí. Je nutné balík reklamovat? Nárok na to samozřejmě z pozice zákazníka máte. Obsahu takového pytle ale většinou vůbec nic není. Granule v pytli nejsou vakuově zabalené, takže malá dírka, která vznikla při přepravě, jim nijak neuškodí a neubere na kvalitě. Pokud se rozhodnete granule si ponechat, nezapomeňte je přesypat do barelu. Je důležité, aby během skladování byly uzavřené.

Barely na granule

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.