383 800 199
Bayer antiparazitika
Brit fresh konzervy+granule

Jak reagují psi a kočky na změnu času?

24.10.2018

V neděli 28. října 2018 ve 3:00 končí letní čas a ručičky na hodinkách se posunou o jednu hodinu zpět. Pro lidi je těchto 60 minut navíc skvělá příležitost jak dohnat spánkový deficit a vyspat se do růžova. Váš mazlíček říct to samé nemůže. Změna jeho režimu o "pouhou" hodinu pro něj často znamená spoustu stresu.

Cirkadiánní rytmus

Zatímco my lidé si svou denní rutinu řídíme podle hodinek, zvířata k tomu používají cirkadiánní rytmus. Jedná se o vnitřní biologické hodiny, které mimochodem máme i my, ale už jsme si odvykli se jimi nechat vést.

Tyto hodiny pomáhají chlupáčovi poznat, kdy je čas jít spát, vstávat, najíst se a vyvenčit. Cirkadiánní rytmus se netýká jen těchto základních činností, ale řídí veškeré jeho chování. Změna času má proto na zvíře mnohem větší vliv, než bychom si mohli myslet.

Čas venčení

Většina psů je ráno nastavena na to, že první jejich kroky vedou k páníčkvi a pak hned ven vykonat svou potřebu. Jakmile spíte o hodinu déle než je zvykem, pes bude netrpělivě přešlapovat u vaší postele a čekat na venčení. Když delší dobu jeho potřeby ignorujete, nemusí být schopen to vydržet a vy pak doma po probuzení objevíte loužičku. V takovém případě není na místě se na něj zlobit. Buďte připraveni na to, že se změnou času chlupáčovi může chvíli trvat, než se nastaví na nový každodenní režim.

Pes spí v posteli čeká u okna

Čas krmení

Krmíte svého mazlíčka pravidelně každý den ve stejný čas? Vy nejspíš bez pohledu na hodinky nemáte tušení, kolik přesně je, ale pes i kočka na to mají čich. Pokud jsou zvyklí dostávat krmení v sedm ráno a v šest večer, bude jim hodinové zpoždění připadat jako věčnost. U kočky můžete zaznamenat mňoukání a žadonění o pozornost, psi začnou žebrat, žvýkat věci a projevit snahu o prozkoumání odpadkového koše.

Čas s páníčkem

Pro kočku představuje páníček společníka, pro psa zase součást jeho smečky. Mazlíček neví, že se posunul čas a díky tomu se změnil režim lidí. Cirkadiánní rytmus zvířete zůstává stejný a očekává, že tomu bude stejně i u vašich denních zvyklostí. Když se domů vrátíte o hodinu později a obzvláště poté, co už zapadlo slunce, může začít chlupáč trpět úzkostí. Tato nervozita ve spojení se stresem následně vede k nepatřičnému chování, které se projevuje ničením věcí. Doma pak objevíte rozžvýkané boty, poškrábaný gauč, rozškubané polštáře, shozené květináče a další následky vystresovaného mazlíčka.

Pes kočka zlobení gauč květináč

Co dělat?

Měňte svůj režim postupně a připravte na změnu času i svého chlupáče. Upravte den po dni váš i psí a kočičí rozvrh o několik minut až čtvrt hodiny, než se dostanete na požadovaný čas. Se změnami začněte nejlépe pár dní před samotnou změnou času. Vstaňte přibližně stejně, ale počkejte na ranní venčení o chvíli déle. Stejnou taktiku aplikujte i na dobu krmení. Důležité je, aby si mazlíček zvykl, že se vracíte domů déle. Pokud běžně přicházíte za světla a najednou dorazíte domů až po setmění, bude se nejspíš celý ten čas mazlíček obávat, že už se nevrátíte a zbytečně se stresovat.

Jestli zvíře projeví známky úzkosti, věnujte mu speciální pozornost. Po dobu přechodu na nový denní režim použijte zklidňující přípravky na přírodní bázi. Pokud jsou tedy hafan s mícou celí nesví, pořiďte jim jeden z těchto pomocníku ve formě obojku, tablet, pamlsků nebo sprejů. Výtažky z léčivých rostlin (meduňka, rozmarýn, lípa) účinně uklidní a pomohou odbourat stres.

Zklidňující feromonový obojek PetArmor pro psy    Zklidňující tablety Beaphar No Stress pro psy a kočky    Antistresový Beaphar Obojek No Stress pro kočky   

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.