383 800 199
essential30
black

Nerozlučné přátelství mezi člověkem a koněm

Blogujeme Přidáno 02.02.2018

Přátelství mezi člověkem a zvířetem není nic neobvyklého. U psa, nejlepšího přítele člověka, si to dovede každý představit. Ale co kůň? Může vůbec vzniknout pevné pouto mezi koněm a jeho majitelem?

Projevy náklonnosti se u tvorů ze zvířecí říše od těch našich lidských liší. Jak nám kůň dává najevo, že nás má rád? A jak si s ním vůbec přátelství vybudovat?

Pokud s koněm trávíte mnoho času, posilujete vzájemné vazby a utužujete mezi sebou neviditelné pouto. Oba se za tu dobu stihnete dobře poznat.

Samota a nuda

Kůň bývá osamocen a přitom tak touží po společnosti. Často tráví den v boxu zcela sám, chybí mu kontakt s další bytostí a začíná se nudit.

Pes nebo kočka si většinou svého páníčka užívají mnohem více. Bydlí s ním v jednom bytě a mají k němu kdykoli přístup. Kůň se však ze svého boxu hnout nemůže, pokud za ním nepřijdete sami nebo pokud není tak šikovný a neotevře si ho sám. :)

Majitel, který za svým koněm přijde na jednu hodinu denně, si neuvědomuje, jak moc se kůň v mezičase nudí. Pokud tedy předem víte, že na koně nebudete mít více času než hodinu denně, vůbec nad pořízením vlastního koně raději nepřemýšlejte. Kůň není žádná věc, ale je to pořádný a časově náročný koníček s velkým „K.“

Přátelství

Přejete si navázat přátelský vztah s vaším koněm? V podstatě na tom není nic složitého a je to podobné jako u lidí. Jednoduché doporučení zní: „Věnujte se mu.“ Koně mají rádi péči a doteky.

Před vyjížďkou nebo tréninkem kartáčování neodbývejte, stejně tak po jeho skončení. Věnujte mu svou lásku a energii. Kůň to moc dobře pozná, zda si jdete odbýt jen nějakou povinnost, nebo to opravdu děláte rádi. Klidně na něj mluvte a věnujte mu svůj čas pokud možno v co největší možné míře.

Nezapomeňte ho čas od času odměnit pamlskem. O zdravých dobrotách pro koně a poníky píšeme v příspěvku ZDE.

Čas na hru

Nuda. Toto slovo opakujeme záměrně už poněkolikáté. Mezi 4 stěnami boxu moc zábavy opravdu není. Vraťte se do dětských let a společně s koněm se vyblbněte. Posílí to vaše vazby a při představě společně strávených chvil si už jistě začínáte uvědomovat, jaký to bude mít kladný účinek.

Vezměte koně třeba jen na procházku, nikam nespěchejte, užívejte si spolu přírodu a přítomný okamžik. Minimálně jednou týdně ho nechte navolno vyblbnout v jízdárně. Ať se vyřádí a nahromaděnou energii vypustí do světa.

Stereotyp

Každodenní rutina brzy omrzí. Stejná trasa vyjížďky každý den je prostě nuda. Zvolte pokaždé trochu jinou cestu. Pokud je to možné, zařaďte na vyjížďku nebo pak po příjezdu nějaké malé zpestření.

Když začnete trávit s koněm více času, brzy zjistíte, že si spolu rozumíte. Poznáte své povahy, budete vědět, jaký ten druhý je, co mu dělá radost, co má rád a naopak. Nikdy však nezapomeňte na to, že je kůň zvíře a nikdy nebude plně schopen lidských pocitů.

Přátelství člověka a koně nebo poníka je krásné. A pokud si dáte tu práci a budete dostatečně trpěliví, přinese to své ovoce. Mrkněte na inspirativní video na závěr. :)

 

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup, jak případně zrušit odběr novinek, naleznete v každém zaslaném e-mailu.