383 800 199
Kanada30
Brit Care Dog Functional

Utíká vám pes? Jak ho to odnaučit?

08.02.2019

Utíká vám pes ze zahrady? Toulá se za fenou? Pronásleduje auto? Nebo na procházkách bere čáru za zvěří? Máme pro vás tipy, jak ho to odnaučit.

Co pes, to jiná povaha. Každá rasa má k něčemu predispozice, ale ve finále je to vždy o pravidelném výcviku, schopnostech páníčka a tak trochu o umíněnosti chlupáče. Volně pobíhající pes po ulici představuje ohrožení řidičů i chodců. O ztrátě psa ani nemluvě.

Proto je důležité mít nad psem kontrolu. Je to přeci jen váš mazlíček a zodpovídáte za něj vy. Proč má ale zrovna váš pes takové tendence utíkat ze zahrady nebo třeba na procházkách za zvěří a ostatními psy?

Proč pes utíká?

Proč pes utíká ze zahrady nebo na procházkách? Co ho k tomu vede?

Proč utíká ze zahrady

Pes utíká ze zahrady jednoduše proto, že se nudí, nebo je za plotem něco, co ho zajímá a nedokáže tomu odolat. Může to být blízkost hárající se fenky, uspokojení loveckých pudů, případně lákající dobrodružství oproti nudné každodenní rutině. Psi, kteří utíkají ze zahrady, často trpí nedostatkem pohybu, kontaktu s páníčkem, pocitem samoty a celkovou nudou. Ty samé krátké procházky pořád dokola, žádné nové vjemy. A čím víc se nudí, tím víc nedokáže odolat přirozeným pudům.

Proč utíká na procházkách

Pes je původem lovec. A lovecké pudy u něj jen těžko potlačíte. Důležitá je důsledná výchova a 100% poslechnutí na rozkaz "K noze!" případně "Ke mně!". I těm nejlépe vycvičeným psům je potřeba povel v krajních situacích ještě zopakovat, aby uposlechli. Zapamatujte si důležité pravidlo, které zní: "Nikdy psa netrestejte za to, že na povel nereagoval hned a přiběhl až po dlouhém volání." Svůj úkol totiž splnil - přišel. Pokud ho za to začnete trestat, příště se k vám rozhodně nepohrne.

Pes za plotem

Trestat psa za útěky?

Ne. Pes totiž uvažuje jinak než my. Jak už jsme zmínili v předchozím odstavci, pokud psa potrestáte za to, že na povel "Ke mně" uposlechl pozdě a ne hned, příště nebude chtít přijít vůbec. Stejně tak když k němu přijdete a potrestáte ho, že neuposlechl, začne před vámi prchat. Při útěku ze zahrady to platí také. Jednoduše nebude vědět, za co ho trestáte a začne se vás bát, což rozhodně není stav, ke kterému směřujete a váš problém to naopak prohloubí.

Jak odnaučit psa utíkat

Ze zahrady

Faktory jako kvalitní plot, páníčkova pozornost a pestřejší život by měly být dostačující pro skoncování s psími útěky. Pokud ale zrovna nechcete přestavovat celý plot a činit vaši zahradu nedobytným hradem, vyzkoušejte následující.

Nové zážitky. Umožněte chlupáčovi zažít nové podněty. Choďte na výlety "do neznáma", každou vaši procházku zvolte jiný směr, vezměte to jinudy.

Netrestejte ho. Buďte rádi, že se po útěku vůbec vrátil. Netrestejte ho.

Elektronický ohradník. Elektronický ohradník představuje neviditelný plot. Můžete s ním obehnat zahradu nebo klidně jen pár záhonků, kam nechcete, aby chlupáč zavítal a zničil vám úrodu. Na trhu je mnoho těchto elektronických ohradníků pro psy. Některé mají i několika zónové varovné signály - od zvuků, přes vibrace až po elektrostatický impuls při přiblížení se k plotu. Tito pomocníci představují účinnou pomůcku, jak odnaučit psa utíkat ze zahrady.

Na procházkách

Chce to trénink. Můžete si například pořídit speciální dlouhé výcvikové vodítko pro psy neboli voďák, jehož délka je kolem deseti metrů a povel "Ke mně" tak jednoduše trénovat i na větší vzdálenost, a přitom máte psa stále pod kontrolou.

Další variantou je výcvikový obojek. Díky ovladači vyšlete psovi zvukový, vibrační nebo elektrostatický korekční impulz, na který pes zareaguje přerušením své aktivity. Výcvikový obojek rozhodně nepředstavuje drastickou výchovnou metodu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak, pomůže efektivně a zároveň šetrně pejska vycvičit.

Kladete si otázku, kudy jen může utíkat? :)

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.