383 800 199
calibra30
Fitmin - propagace

Co dělat, když má pes alergie na různé druhy masa?

Blogujeme Přidáno 22.01.2019

Alergií na potraviny bohužel v posledních letech přibývá a to i ve zvířecí říši našich mazlíčků. Jak alergii u psa rozpoznat? Co dělat, když má alergii na různé druhy mas? Můžu se spolehnout na hypoalergenní krmiva? Co je to monoproteinová dieta?

Co je to alergie?

Alergie není nic jiného než nepřiměřená (přehnaná) reakce imunitního systému na určitou látku. Potravinovým alergenem může být jakákoli potravina, která je pro správně fungující organismus za běžných okolností neškodná. Zdravému psovi nespustí jeho imunitní systém proti této látce žádnou reakci. Když se ale dostane do těla alergického psa, jeho imunita vyvolá nežádoucí odpověď.

Jak u psů alergie vzniká?

Alergie může propuknout kdykoli v průběhu života psa. Na vzniku alergie se může podílet i dědičnost. Jednou z nejčastějších příčin vzniku alergie u psů je ale nekvalitní krmivo. Cena ekonomického krmiva ze supermarketů je sice nízká, ale výživová hodnota bídná. Tam, kde chybí potřebné živiny, navíc ještě převažují zcela nevhodné suroviny. Proces vzniku alergie je dlouhodobý. Klidně se může začít projevovat až po roce, dvou, třech špatných stravovacích návyků.

Pšenice, sója, lepek. V průmyslově vyráběných levných granulích je často obsažena ve vysokém množství pšenice (případně sója) a tato krmiva v sobě mají značné procento lepku.

Nekvalitní živočišné zdroje. Zdroj masa je v těchto krmivech často katastrofální. Zkuste se někdy při nákupu v supermarketu zastavit v oddělení krmiv pro mazlíčky a začněte studovat etikety granulí, konzerv a pamlsků pro psy a kočky. Z 99 % obsahují místo konkrétně uvedeného zdroje masa pouze "maso a výrobky živočišného původu".

Chemická konzervace, aditiva. V levných krmivech také najdete mnoho konzervantů. Jsou to tzv. "éčka", sorban draselný, BHA, BHT a další, která mají neblahý vliv na zdraví.

Příznaky alergie u psů

Psí alergie mají mnoho podob, liší se i stupněm intenzity. Nejčastěji se projevuje svěděním, ale příznaků je daleko víc. Pozor, první příznaky alergie často páníčkové přehlédnou. Pokud se například v srsti psa objeví zarudnutí a šupinky, přisoudí to špatnému šamponu. A až časem, když se objeví i další symptomy, zjistí, že to šamponem tak úplně nebylo.

● gastrointestinální problémy - průjem, zvracení, nadýmání, bolest břicha, hubnutí

● zarudlá kůže

● nadměrné škrábání

● záněty mezi prsty a na spodních stranách tlapek

● zánět vnějšího sluchovodu

● vyrážka, boláky, červené pupínky po těle

● špatná kvalita srsti a její vypadávání

Pes alergie zarudlá kůže, zánět sluchovodu, škrábání

Alergie psů na maso

Nejčastějšími alergeny jsou: kuřecí, hovězí, skopové a vepřové maso. Kromě masa se vyskytují i alergie na obilniny, sóju, vejce, mléko a mnohá aditiva, která se přidávají do průmyslově vyráběných granulí a konzerv. Problém ale mohou citlivým psům způsobovat i proteiny z exotických druhů mas - klokaní, pštrosí, velbloudí maso atd.

Nejbezpečnější masa co se týče alergenů: jehněčí, králičí, kachní, konina, zvěřina. U těchto mas je největší pravděpodobnost, že je pes bude snášet bez problémů.

Křížení alergenů

Zkřížená alergie vzniká na základě podobnosti alergenů. Pokud tedy máte psa, který je alergický na hovězí, měli byste si dát pozor i na masa jako jelení, jehněčí, případně na mléko a mléčné výrobky.

Jak zjistit, na co je pes alergický?

Existuje více způsobů, jak alergen odhalit. Prvním, náročnějším způsobem, je eliminační dieta. Jednoduše během určité doby nepodáváte zvířeti danou složku potravy, kterou považujete za problémovou. Tento způsob je ale poměrně zdlouhavý a pro páníčka náročný. Druhým způsobem je návštěva veterináře, který může provést buď kožní alergické testy, nebo stanoví diagnózu na základě IGE protilátek a alergenů v krvi.

Čím alergického psa krmit

Vybrat si můžete ze suchého i mokrého krmiva. Zaměřte se na následující možnosti.

Monoproteinové konzervy pro psy

Monoproteinové krmivo obsahuje pouze jeden zdroj masa. Díky tomu snižuje riziko potravinových alergií a intolerancí. Monoproteinová krmiva jsou perfektní pro alergické psy, ale hodí se i jako preventivní opatření pro zdravé chlupáče. Příjem jednoho proteinu v podobě svaloviny a vnitřností je navíc psům velmi blízký a přirozený a nezatěžuje jejich organismus. Vyzkoušejte konzervu Brit Mono Protein, Brit Mono Protein s hnědou rýží nebo sladkými bramborami.

Hypoalergenní a monoproteinové granule pro psy

Pokud má váš pes sklony k alergii, sáhněte po hypoalergenních granulích (mnohdy zároveň monoproteinové). Jsou vyráběny pro splnění vysokých požadavků alergických pejsků - pro všechny velikosti i věkové kategorie.

Hypoalergenní granule pro psy

A jak je na tom jehněčí maso?

Jehněčí maso patří mezi masa, která jsou psy velmi dobře přijímána. Je hypoalergenní, dietetické, má vysoký obsah proteinů a je lehce stravitelné. Zároveň obsahuje mnoho minerálních látek a širokou škálu aminokyselin.

Stejně ale jako u všech červených mas platí zásada, že všeho s mírou. Většině dospělých psů vyhovuje, pokud je jejich potrava složena z přibližně 25 % bílkovin (na bázi sušiny). Pokud v jídelníčku vašeho psa převažuje červené maso (vepřové, hovězí, skopové, telecí, jehněčí), může to z důvodu vysokého obsahu síry v mase způsobit zvýšenou plynatost vašeho mazlíčka.

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup, jak případně zrušit odběr novinek, naleznete v každém zaslaném e-mailu.