383 800 199
Brit Monoprotein
Canvit Chondro plyšák

10 rad, jak prožít šťastné a hlavně BEZPEČNÉ KOČIČÍ VÁNOCE

21.12.2018

Vánoce představují pro kočky jedno velké neodolatelné pokušení. Stromeček, vánoční hvězda, jmelí, dárky, balicí papír, spoustu jídla... všechno se blýská a láká kočičího nespoutaného ducha k jedinému - vše prozkoumat, ulovit a užít si ta cinkrlátka po svém.

Na co by měl kočičí majitel o Vánocích myslet, aby svátky proběhly v klidu a byly opravdu šťastné a bezpečné pro všechny členy rodiny, tedy i ty čtyřnohé?

Vánoční stromeček vs. kočka

Představte si, jaké to je být kočkou. To vzrušení, když domů páníček přinese velké prolézací škrabadlo, na kterém se leskne spousta barevných koulí na hraní. Pro kočku je to splněný sen, pro jejího majitele každoroční noční můra. Nejde ale jen o to, že během kočičích hrátek stromek upadne a možná se rozbije nějaká ta ozdoba. Na co vše byste si měli dát pozor?

Voda ze stromku. Kočky rády chodí pít i tam, kde by vás to nenapadlo. Voda ze stromečku ale může obsahovat pestidcidy, hnojiva a další chemikálie, které způsobují otravu. Udržujte vodu ze stromečku přikrytou, aby se do ní kočka nedostala. Hliníková fólie většinou plně postačí.

Žvýkání ozdob, dekorací i stromečku (ať už umělého, nebo živého) může způsobit střevní obstrukci. Někdy to může mít lehký průběh, kočka pozřené věci jednoduše vyzvrací a je jí zase dobře. Vyskytuje se ale i horší průběh - opakované a neúspěšné dávení a zvracení, průjem, slabost. V tu chvíli je potřeba ihned navštívit veterinárního lékaře.

Povalení vánočního stromku. Šplháním na stromek může kočka ublížit nejen sobě, ale i ostatním členům rodiny. Máte-li doma kočičího milovníka vánočních stromků, snažte se stromeček pevně zajistit. Postavte ho nejlépe do rohu a ukotvěte třeba do háků ve zdi, aby celá ta dvoumetrová krása nespadla během jedné z kočičích lezeckých expedic.

Stuhy a vánoční řetězy

Kočky jim často nedokáží odolat. Je přirozené, že si s nimi kočka bude chtít hrát. Jen dejte pozor, aby je nezačala žvýkat a polykat. Nenechávejte pokud možno nikde ležet stužky. Po zabalení dárků je ukliďte.

Zkušenost Vašeho Chovatele. Nechce se nám tomu uvěřit, ale některé kočky jsou takové gurmánky, že milují chuť izolepy. A to zrovna ta naše, chovatelova :). Při balení dárků zbožňuje Carrie ožvykovat lepenku. Takže pozor, někdy vás mazlík může překvapit a začít si pochutnávat na něčem, co by vás ani nenapadlo. :)

Vánoční hvězda a jmelí

Pozor na jmelí - jak listy, tak bobule. Jmelí totiž obsahuje toxické proteiny, které jsou pro kočku jedovaté. Podobné je to i s oblíbenou vánoční hvězdou - na pohled krásná, uvnitř pro kočku jedovatá. Většina těchto pro kočky nebezpečných domácích rostlin a květin naštěstí nechutná dobře a kočky se jim obloukem vyhnou. Může se ale najít i kočičí výjimka.

Otevřený oheň - svíčky a krb

Vyhřívání si kožíšku u rozpáleného krbu kočky milují. Nicméně některé kočky, zejména koťátka, se mohou dostat příliš blízko ohně, kdy už je to pro ně nebezpečné. Svíčky vždy udržuje mimo dosah vaší kočky a nenechávejte je hořet bez dozoru. Pokud máte doma jakýkoli zdroj otevřeného ohně, na svého mazlíčka vždy nepřetržitě dohlížejte

Kočka a balící papír

Izolepu a stužky mi sice vzali, ale papíru se nevzdám! :)

Elektrické kabely a světýlka

Elektrická řetězová světýlka představují pro mnoho koček další výzvu, další hračku, se kterou mohou blbnout. Hrozí zde ale úraz elektrickým proudem.

Cukroví, ryba, salát, šťavnatá pečínka a další dobroty

Vůně linoucí se z kuchyně často přitáhnou pozornost kočičího čumáčku. Neznamená to nutně, že nemohou dostat žádnou dobrotu. Jen se vyvarujte potravin, které jsou pro ně škodlivé jako čokoláda, cibule a avokádo. Přitom může jít i o pokrm, který jednu z těchto ingrediencí obsahuje. Vyhněte se i sladkým, slaným a kořeněným pokrmům. Ty do kočičí tlamičky také nepatří. Pokud chcete být důslední, vybavte se pamlsky pro kočky, které jsou pro její zdraví 100% vhodnější než kus šťavnaté pečínky.

TIP. Co přichystat do kočičí mističky na štědrý večer? Jestli dodržujete na svém talíři kapří vánoční tradici, vaše kočka může také - jen s několika úpravami. Uvařte kapří podkovu ve vodě (bez soli!), poté nechte vychladnout a pečlivě (opravdu do poslední kostičky) maso oberte. A dokonalá kočičí štědrovečerní hostina je hotová.

Kočičí vánoční oblečky

Kočky v roztomilém vánočním oblečku vypadají opravdu neodolatelně. Aspoň to si myslíme my lidé. Míca na to má většinou jiný názor. Většina koček oblečky nesnáší a už vůbec nestrpí nic na své hlavě. Pokud máte doma trpělivého flegmatika, poslužte si. Často to ale kočkám přináší zbytečný stres. Už tak jsou pro ně svátky hektické a stresové kvůli mnoha změnám, návštěvám a zaneprázdněnosti páníčků, tak proč jim přidělávat ještě nepříjemné situace tím, že je budeme chtít narvat do santovského oblečku, nebo jim dávat na hlavu sobí parohy.

Kočka Santa Claus

Hluk a rušno

Návštěvy rodinných příslušníků i přátel, mnoho nových lidí v kočičím jindy nerušeném teritoriu, na Silvestra zase hlasitá zábava a ohňostroj. To vše je zábavné pro lidi. Co si o tom ale myslí vaše kočka? Kočky jsou na hluk velmi citlivé, jsou nervózní z cizích lidí a nemají rády změny a ruch. Ujistěte se, že se má vaše kočka kam schovat do bezpečí, ať už je to kočičí pelíšek, nerušené místo v ložnici na/nebo pod postelí, nebo prostě kdekoli, kde se bude cítit v bezpečí a nerušeně. Případně sáhněte po přírodních zklidňujících přípravcích pro kočky.

Cestování - s kočkou, nebo bez ní?

Plánujete někam mezi svátky vyrazit? Dobře promyslete, zda vezmete kočku s sebou, nebo jí zajistíte hlídání. Cestování s kočkou je pro ni často nepříjemné - stísněný box, hluk, nové prostředí. Ideální je, pokud máte někoho, kdo se vám o ni postará a bude ji chodit krmit k vám domů. Domluvte se, aby k vám vaše "kočičí au pair" přišla aspoň jednou za den a kromě krmení strávila s kočičkou i nějaký čas hraním a společným mazlením.

Kočka jako dárek

A na závěr jedno důležité pravidlo. Nikdy nedávejte někomu kočku jako nečekaný dárek. Může se to zdát jako hezké gesto, ale je to opravdu špatný nápad. Živé zvíře představuje často danajský dar pro dospělého a hračku na pouhých pár týdnů pro dítě. Po Vánocích se každoročně plní útulky zvířaty, které byly nevhodným dárkem. Uvědomte si, že zvíře je závazek na dalších mnoho let a nejde ho vrátit nebo reklamovat.

TIP. I přesto, že si jste jisti, že obdarovaný si chce kočku pořídit, darujte mu raději místo živého zvířete něco z kočičí výbavy, nebo třeba plyšovou kočku a řekněte mu, že vhodné zvířátko půjdete vybrat spolu po svátcích.

Kočka a vánoční stromeček

Krásné a propředené svátky vám přeje Váš Chovatel a jeho dvounohý i čtyřnohý tým :)

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.