383 800 199
Brit Monoprotein
Canvit Chondro plyšák

Chodský pes. Vynikající hlídač, věrný přítel a spolehlivý záchranář

12.12.2018

Toto české plemeno s dlouhou historií si vás získá svou přátelskou povahou, houževnatostí, temperamentem a učenlivostí.

Hlavní charakteristiky chodského psa

  • Zařazení podle FCI. Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
  • Velikost. Výška v kohoutku psi 52-55 cm, feny 49-52 cm. Optimální váha se pohybuje v rozmezí 18-25 kg.
  • Barva. Povolena je pouze černá se sytě žlutými znaky. Jiné zbarvení je nepřípustné. Znaky na srsti jsou přesně dány a považovány za standard - nad očima, na lících, pod krkem, na hrudi a na nohách.
  • Srst. Srst je dlouhá s hustou podsadou. Může být rovná, ale povoleno je i lehké zvlnění. Pouze na přední části hlavy a končetin a na špičce ušních boltců je srst krátká a hladká.

Základní znaky a povaha

Chodský pes se vyznačuje vynikajícím čichem a svým působivým temperamentem. Miluje všechny členy rodiny a trpělivost má i s dětmi. Tento zdatný hlídač si velmi důrazně chrání svou smečku, a proto bývá ostražitý a někdy až nedůvěřivý k lidem, které nezná. Při pocitech ohrožení rodiny nebo jeho území dokáže být útočný a umí dát najevo, kdo je tady doma. Tato vlastnost z něj dělá ideálního hlídacího psa.

Chodští psi vynikají svou učenlivostí, jsou pozorní a dají se dobře ovládat. I to z nich činí skvělé parťáky a to nejen do rodiny. Jsou ideální i jako slepečtí, asistenční a záchranářští psi.

  • Oči. Chodský pes má krásné, středně velké oči. Barva je tmavě hnědá a u zdravého zvířete se oči lesknou a jsou plné energie.
  • Uši. Uši chodského psa jsou krátké, vzpřímené a posazené blízko sebe vysoko na hlavě. Na vrcholku mohou být špičaté i lehce zaoblené.
  • Hlava. Plochá lebka se zužuje směrem k očím. Týlní hrbol je nevýrazný, čenich kratší než zbytek lebky.
  • Tělo. Chodský pes se řadí mezi středně velké ovčácké psy. Hrudník má oválný, předhrudí širší a osvalené, hřbet rovný a pevný, kohoutek lehce vyvýšený, bedra krátká. Nohy jsou kratší, ale za to silně stavěné.
  • Ocas. Ocas je u tohoto plemene dlouhý a značně osrstěný. Kořen ocasu je široký a zužuje se do špičky.

Chodský pes Chodský pes

Původ chodského psa

Chodského psa doprovází velmi zajímavá historie spjatá s naším územím. Patří mezi nejstarší česká plemena psů a jako statný hlídač pomáhal Chodům střežit hlavní cesty z Domažlic do Německa. Náš známý spisovatel Jindřich Šimon Baar (*1868 †1925) popisuje ve svých dílech houževnaté nebojácné psy, kteří střežili zemské statky, pomáhali během pasení dobytka a bránili majetek svých pánů. Ve svých dílech nazýval tyto psy "chodští psi".

Český malíř Mikoláš Aleš (*1852 †1913) zvěčnil chodské psy ve svých kresbách, které byly otištěny v románu Psohlavci od Aloise Jiráska (*1851 †1930).

Na toto krásné plemeno bylo poté během let téměř zapomenuto. Až v roce 1984 se čeští kynologové úspěšně pokusili o jeho znovuvytvoření. Datum publikace platného původního standardu chodského psa je 28. 10. 1984.

Výcvik, zdraví

U chodského psa je velmi důležitý pravidelný výcvik a výchova už od malého štěňátka. Je potřeba si se psem stanovit hranice a dodržovat je. Chodský pes je velmi inteligentní a rychle se učí.

Ve většině případů netrpí na dědičné choroby. Doporučuje se ale zvýšená prevence na zdraví kyčlí (např. špičkový doplněk stravy Canvit Chondro), aby se zabránilo dysplazii kyčelních kloubů. Chodským psům také nedělají dobře velká horka.

Chodského psa je možné chovat celoročně venku. Musí mít ale k dispozici zateplenou boudu a dostatek kontaktu se svým páníčkem.

Chodský pes

Pro koho je chodský pes vhodný?

Chodský pes patří mezi ideální pracovní plemena psů, je skvělým záchranářem a má talent pro agility. Samozřejmě může být chován i jako mazlíček a rodinný přítel. V takovém případě je ale potřeba zajistit mu dostatek pohybu, zábavy, činnosti a vjemů, aby se pes nenudil. Má totiž mnoho energie a potřebuje jí každý den vyventilovat, jinak se může začít chovat destruktivně a vynahrazovat si tento nedostatek po svém.

Strava

Velký výdej energie si žádá vydatnější krmivo. Ideální jsou granule pro psy se zvýšenou zátěží a aktivní psy, často označované jako energy, sport, active, endurance, maintenance, work. Krmnou dávku vždy přizpůsobte aktivitám svého psa, věku i prostředí, kde žije. Vždy musí mít k dispozici čistou vodu.

Doporučujeme:

✔  Brit Dog Fresh Duck & Millet Active Run & Work

✔  Profine Dog Energy Chicken & Potatoes

✔  Nativia Dog Active

✔  Calibra Dog EN Energy

✔  K-9 Maintenance

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.