383 800 199
calibra

Když pes hodně pije aneb nadměrná žízeň může znamenat nemoc

16.11.2018

Zaznamenali jste, že váš pes pije více než dříve? Jaké jsou nejčastější příčiny, v jakých situacích je to zcela normální, ale kdy už může jít o vážné zdravotní komplikace?

Kolik vody vypije zdravý pes za den?

Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá. Vždy záleží na více okolnostech. Je potřeba se zaměřit na faktory jako věk psa, venkovní teploty a počasí, aktivitu psa, způsob stravování a druh přijímaného krmiva (suché vs. mokré krmivo) a podobně. Obecně platí, že za jeden den by zdravý pes neměl vypít víc než 100 ml vody na 1 kg své váhy.

Co může vyvolat nadměrnou žízeň u psa?

Jaké jsou příčiny zvýšené potřeby pít? Co je v pořádku, a kdy se může jednat o vážné onemocnění?

Běžné faktory

  • Vysoké venkovní teploty. Pes bude pociťovat nejspíš větší žízeň během horkého letního dne než v zimním období.
  • Suché krmivo. Chlupáč krmený suchými granulemi pro psy bude mít větší spotřebu vody než ten, který dostává čerstvé, nebo konzervované maso.
  • Sůl ve stravě. Pokud pejskovi "dopřáváte" z vašeho talíře něco slaného, zpozorujete u něj větší tendenci k pití.
  • Stáří. Stejně tak starší pes toho většinou vypije více než jeho mladší kamarád.
  • Laktace. Po porodu bude fenka vyžadovat klidně i trojnásobné množství vody než běžně.

To vše je ale normální. Organismus pejska jednoduše reaguje na vzniklou situaci a příjmem vody jí ihned vyřeší. Není se čeho obávat.

Pes pije vodu

Léky

I určitá léčiva mají za následek zvýšenou potřebu příjmu vody. Dostal váš pejsek od veterinárního lékaře nějaké léky? Předem se zeptejte na vedlejší účinky, ať jste na ně připraveni.

Nemoci a zdravotní komplikace

Bohužel nadměrné pití vody velmi často souvisí i s nemocemi. O jaké choroby psů jde?

Cukrovka (Diabetes mellitus)

Cukrovka je v současné době nejrozšířenější endokrinní onemocnění nejen psů, ale i koček.

Příznaky: zvýšená žíznivost, časté močení, hubnutí i při běžném příjmu potravy, hlad

Cushingův syndrom

Jde o hormonální poruchu, kterou trpí nejčastěji malá plemena psů.

Příznaky: časté pití, časté močení, ukládání tuků v oblasti břicha, dermatologické problémy, úbytek svalové hmoty, netečnost, ztížené dýchání

Selhání ledvin

Ledviny čistí krev od odpadních látek, regulují množství vody v organismu a pomáhají také upravovat krevní tlak. Selhání ledvin u psů bývá často spojeno se stárnutím, ale propuknout může v jakémkoli věku zvířete například díky vrozené vadě ledvin, chronické bakteriální infekci, nebo dlouhodobé přítomnosti ledvinných kamenů.

Příznaky: zvýšený příjem vody, časté močení, zvracení, průjem, hubnutí, dermatologické problémy, bledost dásní, ztráta chuti k jídlu

Co dělat, když mám podezření, že pes pije více, než by měl?

Pokud se domníváte, že váš čtyřnohý přítel je žíznivější než kdy dříve a nejste si vědomi žádných okolností, které by ho k tomuto, i třeba přechodnému stavu mohly vést, zaměřte se na jeho příjem tekutin a v následujících několika dnech pečlivě kontroluje, kolik toho vypije. Během těchto dní si pravidelně zaznamenávejte, kolik ml vody jste do psí mističky nalili. Někdy totiž může jít o jednodenní výkyv, nebo mu zapomeneme dolít vodu a všimneme si, až když je miska prázdná a znejistíme.

Doporučení na závěr

Nikdy nebraňte psovi v přístupu k pitné vodě. Máte-li podezření na zvýšenou žíznivost, zajděte na kontrolu k veterináři, který provede screening a pomůže stanovit diagnózu. V případě výskytu i jiných klinických příznaků návštěvu veterinárního lékaře neodkládejte.

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.