383 800 199
essential30
black

6 zásad bezpečného plavení koní

Blogujeme Přidáno 28.06.2018

Užívání si vodních radovánek společně s koněm patří mezi osvěžující zpestření všední jezdecké rutiny. Než se ale společně prvně vydáte do hlubin, seznamte se nejprve s bezpečnostními opatřeními, ať nedopatřením neublížíte koni ani sobě.

Plavení představuje báječné osvěžení koně i jezdce, napomáhá regenerovat svaly a očišťuje kůži, srst i bujné žíně.

Je to opravdový zážitek, který dodá energii a endorfiny vám oběma.

Pokud ale předem nezvážíte následující zásady, do hloubky s koněm raději nechoďte.

Zhodnoťte situaci

Tento vzorec vám pomůže zhodnotit situaci.

Přístup do vody + hloubka + zkušenosti koně + zkušenosti jezdce = měli/neměli byste jít plavit

Kombinace nezkušeného jezdce a ne příliš zkušeného koně rozhodně není nejlepší recept na skvělý zážitek. Nezapomenutelný možná bude, ale ne zrovna v tom dobrém smyslu.

Plavení je zábava, ale také představuje skutečné riziko utopení. Pokud jste nováčci, začněte raději s klidným a zkušeným koněm na mělčině rybníku, ne v řece.

Často může být pro začátečníka nezvyk už jen samotné sezení bez sedla (pokud tedy nejste vyznavači plavení se sedlem, které rozhodně nedoporučujeme). Připadá si nejistý a začne mít strach. Postupným zvykáním si na situaci zjistí, že to vlastně žádná věda není a stane se méně nebezpečným pro sebe i koně. :)

Umožněte koni volnost

Nikdy nepoužívejte martingaly, boční otěže ani cokoliv jiného, co omezuje koni pohyb hlavou!!! Možná je vám to logické a jasné, ale divili byste se, i takové případy se bohužel stávají.

Horses GIF  horse pool GIF

Nebraňte mu v pohybu

Kůň není vodní tvor. Plavání pro něj nepředstavuje běžný pohyb a buďme upřímní, často této situaci jezdec příliš nepomáhá. Naučte se, jak ve vodě splynout s koněm a ne jít proti němu a potápět ho.

Netahejte za otěže. Nechte je volně, ať může kůň svobodně pohybovat hlavou podle své potřeby. Pokud se cítíte nejistí, raději než začít zběsile tahat za otěže (kůň se díky tomu může začít potápět), se chytněte hřívy a zachovejte chladnou hlavu.

④ Pozor na přílišné vyčerpání

Uvědomte si jeho limity. Pro vás je to zábava, ale on pod vámi opravdu dře/plave. Dejte pozor na přílišné vyčerpání. Nechte ho odpočívat a ukončete vaše vodní radovánky i přesto, že má kůň stále dostatek energie.

Správná teplota vody

Neriskujte nachlazení koně tím, že ho budete brát do příliš studené vody. Minimální teplota vody pro plavení je 15 °C. A pokud bude teplejší, tím lépe. V létě se většinou nízké teploty vody obávat nemusíte.

Nikdy neplavte koně, když…

Jsou situace, při kterých plavení nedoporučujeme. Které to jsou?

  • Příliš nízká teplota vody
  • Zvýšený výskyt sinic ve vodě
  • Ihned po krmení
  • Po přehřátí
  • Březí klisny
  • Kojící klisny

 

Báječné a ničím nerušené léto na koňském hřbetě přeje tým Vašeho Chovatele. :)

Plavení v moři... A jaký je váš tajný sen? :)

 

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup, jak případně zrušit odběr novinek, naleznete v každém zaslaném e-mailu.