383 800 199
Brit Care Dog Functional
Fitmin For Life - propagace

Jak správně odstranit klíště u psa a kočky?

Blogujeme Přidáno 08.06.2018

Napadl vašeho mazlíčka nezvaný parazit v podobě klíštěte? Zatočte s ním co nejdříve! Snížíte tím riziko přenosu případné infekce. Pojďme si říci, jak na to.

Přisáté klíště na psovi a kočce může představovat riziko nejen pro samotné zvíře, ale i pro člověka a to převážně během neopatrné manipulace s klíštětem při jeho odstraňování.

Mnohdy si ale páníčkové neví rady a často pro ně proces vyjmutí klíštěte představuje odporného strašáka.

Jak to provést rychle a s minimalizací zdravotního rizika pro vás i chlupáče?

Klid

Během odstraňování klíštěte se snažte, aby byl mazlíček v klidu.

Nepoužívejte oleje ani masti

Na přisáté klíště neaplikujte nic, co by ho přidusilo a tím by se zvýšila pravděpodobnost infekce vyvrhnutím obsahu střev do rány.

Speciální karta, kleště, pinzeta, háček

Praktických pomocníků, kteří vám pomohou s odstraněním klištěte, existuje několik druhů. Vyberte si ten, který vám nejvíce vyhovuje.

Klíště nemačkejte rukou. Místo toho použije praktické kleště, kartu, pinzetu nebo háček, pomocí kterých klíště bezpečně odstraníte.

Klíště uchopte co nejblíže kůži, podeberte ho a mírným tahem vytáhněte (případně otáčejte). Snažte se při tom zabránit vytlačení obsahu útrob do rány.

         

Dezinfekce

Postižené místo po odstranění klíštěte ihned vydezinfikujte.

Hygiena a gumové rukavice

Snažte se klíštěte nedotýkat holýma rukama. Použít rukavice můžete. Zvýší to vaši bezpečnost. Není to ale nutné v případě, že na rukou nemáte oděrky. Vždy si po odstranění klíštěte umyjte ruce teplou vodou a mýdlem! Použité nástroje vydezinfikujte.

way tick GIF   amber heard hunt GIF 

Co s odstraněným klíštětem?

To, že klíšťata přenáší viry a bakterie, ví každé malé dítě. Dobře si tedy rozmyslete, co s vytaženým klíštětem uděláte.

Spláchnout. Pokud ho chcete vyhodit, je nejlepší spláchnout ho do záchodu. Takto provedete jeho bezpečnou likvidaci a budete vědět, že vám nikde znovu nevyleze.

Poslat do laboratoře na rozbor. Klíště můžete poslat do laboratoře a nechat ho otestovat na přítomnost borelií.

Lymeskou boreliózou totiž mohou onemocnět i psi a kočky. Pokud by klíště na mazlíčka nemoc přeneslo, díky laboratornímu vyšetření klíštěte tuto skutečnost zjistíte velmi brzy. A čím dříve po nakažení započnete s léčbou, tím lépe. Jak vyšetření infekčnosti klíštěte funguje, se dozvíte na stránkách www.kliste-prevence.cz.

Pravidelně své mazlíčky kontrolujte

Klíšťat v posledních letech přibývá. Může se stát, že i přes použití antiparazitních obojků, pipet a sprejů pro psy a kočky, se najde odolný jedinec, který si na vašem mazlíčkovi bude chtít pochutnat. Své čtyřnohé přátele proto pravidelně kontrolujte.

 

Zajímají vás další informace o problematice klíšťat a domácích mazlíčků? Sledujte náš BLOG a přečtěte si naše další články.

 Vybíráme antiparazitika pro psy i kočky

 Nejúčinnější obojek proti klíšťatům nese jméno Foresto  

Klíšťata na psovi a kočce představují zdravotní riziko nejen pro zvíře, ale i pro jeho páníčka. Nečekejte na první příznaky onemocnění, nechte klíště laboratorně vyšetřit a zjistěte, zda není přenašečem některého ze závažných onemocnění. Klikněte na následující odkaz a podívejte se, jak to funguje.

Vyšetření klíštěte   

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup, jak případně zrušit odběr novinek, naleznete v každém zaslaném e-mailu.