383 800 199
calibra30
Fitmin For Life - propagace

4 znaky, díky kterým pozná kvalitní granule i laik

Blogujeme Přidáno 01.06.2018

Krmíte svého mazlíčka granulemi a nejste si jisti jejich kvalitou? Poradíme vám, jak je jednoduše a z pohodlí domova otestovat nabobtnáním, na co si dát pozor ve složení a vzhledu a jak zjistit, jestli jsou pro vašeho psa vhodné nebo ne.

Barva

Moc barevné. Prvním výrazným znakem je barva granulí. Na první pohled se nám může líbit pestrobarevné složení jednotlivých granulek.

Bohužel čím více barev, tím více barviv a chemie bylo na krmení použito. To znamená zvýšený počet alergenů a nepatřičných látek do pejskova těla.

Jednolité. Jednolitá identická barva všech granulí většinou také značí použití barviva.

To samozřejmě neznamená, že všechny granule musí vypadat jako na následujícím obrázku, a že jedině to je správně. Pokud jste ale někdy koupili pejskovi levné granule ze supermarketu, určitě jste si té jednolité struktury všimli.

Jak to má vypadat správně?

Na obrázku vidíte příklady, jak takové granule mohou vypadat.

Nativia Adult Small • Nativia Adult Maxi       

Barva ale není to jediné. Když kupujete granule, první, na co se zaměříte, by mělo být složení.

Složení

Cena granulí může hrát roli. V klasickém supermarketu v nízké cenové hladině budete hledat kvalitu opravdu těžko. Pokud svému mazlíčkovi vybíráte krmivo ve specializovaných prodejnách a e-shopech, zaměřte se na prémiovou a superprémiovou kvalitu. A zde přichází další důležitá fáze. Číst, číst a číst!

 • Suroviny. Veškeré suroviny by měly být na obalu zřetelně uvedeny. Například kuřecí moučka (ne drůbeží moučka) nebo kuřecí tuk (ne živočišný tuk).
 • Pořadí. Výrobci jsou povinni uvádět suroviny ve složení vždy v sestupném pořadí. To znamená, že čeho je v krmivu nejvíc, to je na prvním místě.
 • Maso. Na prvním místě by mělo být maso nebo masová moučka.
 • Škroby a sacharidy. Dále ve složení najdete zdroj škrobů a sacharidů. Opět zde platí, že by měl být uveden přesný zdroj a ne jen třeba obiloviny. Pro psa jsou nejlépe stravitelné brambory a tapioky. Naopak pšenice, ječmen, oves a kukuřice se mu tráví špatně.
 • Obiloviny. Určitě také zkontrolujte celkový obsah obilovin. Výrobci je do svých krmiv často dávají, aby mohli udržet nízkou cenu granulí. Pes ale není kur domácí. Obiloviny patří mezi alergeny. Proto se čím dál víc páníčků zaměřuje na bezobilná krmiva.
 • Další ingredience. Ve složení také můžete nalézt ingredience jako zelenina, ovoce, různé bylinky, prebiotika, vitamíny, minerály, kloubní výživu a podobně. Tyto látky jsou v pořádku a prospívají pejskovu zdraví.

Nemělo by obsahovat

 • Vedlejší produkty živočišného původu. Na tuto formulaci si dejte pozor. Jde v podstatě o odpad – semleté živočišné zbytky např. zobáky, srst, kopyta a podobně.
 • Vedlejší produkty rostlinného původu. Když není na obalu přesně uvedeno, o které obiloviny jde, jedná se o nekvalitní zbytky rostlinné výroby.
 • Sůl. Některá levnější krmiva obsahují sůl, aby psům více chutnala.
 • Rostlinné oleje
 • Alergeny. Zde si představte převážně soju, lepek a různá barviva. Někteří psi mohou být citliví i na vajíčka, mléko a kuřecí maso a tuk. Vždy hraje hlavní roli kvalita a původ surovin.
 • Soja, sojový olej. Nejen, že jde o alergen, ale odborníci doporučují vyhýbat se krmivům se sojou. Sojová bílkovina je pro psy velmi těžce stravitelná.
 • Chemické konzervanty. Skrývají se pod cizími názvy jako sorban draselný, propylgalat, BHT… A co si představit pod pojmem „doplňkové látky povolené v EU“? Bohužel konzervanty.
 • Celulózu

Bobtnání

Udělejte si doma test bobtnavosti granulí. Jednoduchý výsledek poznáte už během chviličky, i když některé zdroje uvádějí nechat granule bobtnat až 30 minut.

Stačí vzít granuli a namočit jí do sklenice s vodou. My jsme pro náš test použili vodu pokojové teploty.

A co nabobtnání u granulí ukáže? Čím více vody granule nasákne, tím horší kvalita. Na vysokou bobtnavost granulí by si měli dát převážně pozor majitelé psů se zvýšeným rizikem torze žaludku.

      

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Na obrázku jsou vyfoceny granule před a po nabobtnání. Testovali jsme následující krmiva. A výsledek? K testu jsme vybrali granule se superprémiovou kvalitou (+ Nativia prémiová). K nasáknutí vody došlo pouze v nepatrném množství, tak jak by to u granulí vysoké kvality mělo být. Tudíž všechny značky testem prošly!

Profine Dog Adult Large Salmon & PotatoesPlatinum Adult Iberico & Greens • Carnilove Dog Duck & Pheasant for Adult • Nativia Dog Adult • Belcando Finest Croc • Brit Care Dog Show Champion 

Zdravý mazlíček

Kvalitní krmivo se odráží na zdraví chlupáče. Naši zákazníci se s námi často radí o výživě svého mazlíčka a vždy nás těší, když od nich slyšíme radostnou zpětnou vazbu, jak změna krmení měla příznivý dopad na vitalitu pejska.

Pokud má váš pejsek průjmy, špatnou srst, trpí plynatostí, záněty a dalšími zdravotními problémy, je na čase dát vale starému krmivu, které mu evidentně neprospívá a poohlédnout se po jiném. S výběrem krmiva vám rádi poradíme. Stačí kontaktovat naše telefonní operátorky nebo nám napsat na chatu.

Tým Vašeho Chovatele... Za zdravé a spokojené pejsky :)

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup, jak případně zrušit odběr novinek, naleznete v každém zaslaném e-mailu.