383 800 199
nativia30
Fitmin - výživový program PODZIM 2020

I pes může být dárce krve

Stejně tak jako člověk i pes může být dárcem krve a zachraňovat životy jiných psů, kteří by bez krevní transfuze boj se závažným zraněním nebo nemocí nepřežili.

Bohužel ale mnoho páníčků o této možnosti zatím stále ještě neví. Nejsou si vědomi toho, že jejich pes může pomáhat a darovat krev, ani že jejich mazlíček může být tímto způsobem mnohdy zachráněn.

Krevní skupiny u psů

Existuje 8 krevních skupin u psů označovaných zkratkou DEA (Dog Erythrocyte Antigen). Zajímavostí je, že u prvního podání krevní transfuze není krevní skupina důležitá. První transfuze funguje tak, že dárcem může být pejsek s jakoukoli krevní skupinou. Jen musí splňovat určitá kritéria (viz odstavec níže). Zato u další transfuze už je nutné, aby byla krevní skupina totožná.

Jaký je ideální psí dárce?

Vhodnější je pes než fenka. Pokud by měla být dárcem fenka, je důležité, aby zatím neměla štěňata (nebyla nikdy březí) a v době transfuze se nehárala. Ideálním dárcem je pes, který splňuje následující požadavky. Tyto nároky musí být splněny i u fenek.

  • Věk 1-8 let
  • Pes není čerstvě po vakcinaci (ne dříve než 3 týdny po vakcinaci)
  • Je zcela zdravý
  • Nebere trvale léky
  • Váha nad 25 kg

Ideálním psím dárcem je pejsek ve stejné velikosti, jako je příjemce. Psovi vážícímu nad 25 kg může být odebráno 250 ml krve. Psi nad 40 kg mohou darovat 0,5 l krve.

Jak často může pes darovat krev?

Pes může darovat krev každé tři týdny, ale většinou se tato frekvence nedoporučuje. Při transfuzi dochází u psa ke stresu. Proto je ideální jít na další odběr až po půl roce. Častěji jen v akutních případech.

Pes dárce krve

Jak probíhá odběr?

Odběr probíhá do transfuzní soupravy jako u lidí. Je možné ho provést na jakékoli veterinární klinice, kde jsou na to vybaveni. Jde o takzvané přímé podání. To znamená, že se odebere dárci a rovnou se krev podá druhému psovi. Proto musí být v danou chvíli na klinice přítomni oba. Odběr krve probíhá přibližně 10 minut a je důležité, aby po tuto dobu zůstal pes v klidu ležet.

Lze krev skladovat?

Už dříve v Česku probíhaly pokusy o systém krevních bank pro psy. Krev se ale musí upotřebit do 3 týdnů. A protože u nás zatím není darování krve u psů tak rozšířeno, je nejlepší variantou vědět o dárci a mít možnost se s ním propojit na přímo. Mnoho páníčků je ochotných dojet se svým psím dárcem i přes půl republiky, aby pomohli zachránit jiného psa v nouzi.

Facebooková skupina "Pes dárce krve"

Pokud se vašemu čtyřnohému miláčkovi něco stane a urgentně potřebuje transfuzi, musíte jednat rychle. Sehnání vhodného dárce v dostatečně krátkém časovém intervalu nemusí být jednoduché. A proto vznikla facebooková skupina "Pes dárce krve", kterou založila majitelka pětileté německé dogy, jejíž pes bojoval o život a ona na vlastní kůži poznala, jak těžké je vhodného dárce objevit, ale zároveň jak obrovská solidarita mezi pejskaři panuje.

Připojte se do skupiny a dejte najevo ostatním páníčkům, že jste s nimi a ochotni jim pomoci (i kdyby mělo jít o "pouhé" sdílení a osvětu ostatních pejskařů). Skupinka bude sloužit pro všechny psí milovníky jako neoficiální registr psích dárců z celé České republiky.

Pes dárce krve   

Znáte krevní skupinu svého psa?

Pokud se páníček s dárcovstvím krve svého psa ještě nesetkal, většinou jeho krevní skupinu nezná. Jak to zjistíte? Veterinární kliniky to většinou umí zjistit ihned pomocí speciálního přístroje a tzv. "rychlotestů". U nich zjistíte výsledek ihned. Zajít můžete samozřejmě i do samostatné veterinární ordinace. Tam budete ale s největší pravděpodobností čekat na výsledek 2 dny.

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup, jak případně zrušit odběr novinek, naleznete v každém zaslaném e-mailu.