383 800 199
Kanada30
Brit Care Dog Functional

Jak krmit malého a velkého papouška? Jaké potraviny jsou pro něj nevhodné?

30.01.2019

Vyvážená a plnohodnotná strava patří mezi nejdůležitější zdravotní faktory každého mazlíčka, papouška nevyjímaje. Dobře živení papoušci mají lepší peří a jsou vitálnější, než papoušci se špatně zvoleným jídelníčkem.

Papoušci milují semínka, ale ta zdaleka nejsou jediným zdroje jejich stravy. Stejně tak, jako dbáte na vyvážený poměr bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů, minerálů a stopových prvků ve své stravě, poskytněte tento komfort i vašemu papouškovi, jehož výživu a zdraví máte plně ve svých rukou.

Důležité látky ve výživě papouška

Co papoušek, to originál. Při krmení vždy berte v potaz velikost a druh opeřence a podle toho mu přizpůsobte krmné množství. Co by měl obsahovat jídelníček každého papouška?

Vitamíny: I zde ale platí - všeho s mírou. Přemíra vitamínů způsobuje hypervitaminózu, ale naopak jejich nedostatek zase avitaminózu. Ani jeden z těchto stavů není správný. Jaké vitamíny by měl papouščí jídelníček obsahovat?

Vitamín A (mrkev), skupina B (naklíčené obilí, žloutek), C (obecně v ovoci a zelenině), D (nejlépe ze sluníčka, případně žloutek), E (obilné klíčky, brokolice), H (brambory), K (špenát), P (papriky, černý rybíz). *Zdroje vitamínů v závorkách jsou uvedené pouze jako příklady. Pro více informací vyhledejte odbornou literaturu.

Bílkoviny, minerály a stopové prvky: draslík (okurky, meruňky), vápník (sépiová kost), jód

Vitamíny a další živiny můžete podávat papouškovi i ve formě nutričních doplňků pro ptactvo.

Krmné směsi pro papoušky

Ideální jsou krmné směsi, které seženete v kvalitním obchodě s potřebami pro domácí mazlíčky, tedy i u nás :). Speciálně připravené a sestavené krmné směsi a granule zajistí papouškovi příjem důležitých látek. Můžete mu vybrat i z mnoha příchutí a druhů.

Krmné směsi pro malé papoušky a andulky

Krmné směsi pro malé papoušky, drobné exoty a andulky

Krmné směsi pro velké papoušky

Krmné směsi pro velké papoušky

Semínka

I přesto, že semínka netvoří hlavní část papouškovy potravy, jsou pro něj důležitá a pro jeho zdraví prospěšná. Semínka mohou být obsažena v krmné směsi, nebo je můžete podávat zvlášť. Nejlépe uděláte, pokud semínka předem naklíčíte. Stačí danou porci namočit do vody na 24 hodin. Poté vodu slijte. Semínka jsou připravena k servírování. Nikdy to s množstím semínek v krmné dávce nepřehánějte. 

Ovoce a zelenina

Čerstvé ovoce a zelenina obsahují spoustu vitamínů. Ovoce ale servírujte papouškovi s mírou. Obsahuje totiž velké množství sacharidů. Vhodné jsou např. jablka, broskve, brokolice, kapusta, špenát, okurky, rajčata, listy salátu. Podávat můžete i sušené ovoce. Pokud ho kupujete, dejte pozor, aby nebylo sířené (křížaly, rozinky, meruňky). Dbejte na to, že čerstvé ovoce a zelenina se může rychle kazit. Nenechávejte ji ležet v kleci moc dlouho. 

Oříšky

Menším papouškům dávejte oříšky už vyloupané, případně skořápku lehce křupněte. Větším papouškům zkuste nabídnout oříšek nevylousknutý. Louskání představuje pro papoušky skvělou zábavu. Uvidíte, jak si s tím hravě poradí.

Ovoce zelenina papoušci

Obiloviny

Těžko byste hledali typičtější krmivo pro papoušky. Obiloviny jou důležitým zdrojem bílkovin. I obiloviny můžete nechat naklíčit, stejně tak jako semínka. Stačí je namočit na 1 den do vody.

Pozor na překrmování

Pro mnoho chovatelů začátečníků může být složité zvolit správné množství potravy, aby papoušek na jednu stranu neměl hlad, ale na druhou stranu díky značnému přísunu kalorií nekontrolovaně nepřibíral na váze. Velký zdravotní problém související s obezitou představují ztučnělá játra. Pokud si všimnete, že se váš opeřený mazlíček zakulacuje, navštivte s ním veterináře. Prohlédne ho a poradí vám, jak zvolit vhodný poměr stravy, aby se papoušek vrátil zpět do kondice, ale zároveň mu ve výživě nechyběly důležité vitamíny a minerály.

Voda

Zajistěte papouškovi přístup k čisté vodě 24 hodin denně. Můžete zvolit mističku na vodu nebo napáječku. Zdrojem vody bude pro papouška jistě i jeho koupelna. Vždy ale dbejte na to, aby byla voda čistá. Často je potřeba ji měnit i dvakrát za den.

Napáječky pro ptáky

Napáječky a krmítka pro ptactvo

Nevhodné/jedovaté potraviny pro papouška

Pozor, následujícími potravinami papouška nikdy nekrmte. Jsou pro něj nevhodné nebo dokonce jedovaté.

Toxické: avokádo, čokoláda, arašídy, cokoli s obsahem alkoholu a kofeinu

 Nevhodné: citrusy, pecky z ovoce, cibule, česnek, lilek, syrové fazole, rebarbora, nezralá rajčata a syrové brambory

Nevhodné potraviny pro papoušky

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.