383 800 199
calibra

Jak se žije na čtyřech nohách? Seriál pro ty, kterým zvířata nejsou lhostejná

19.11.2018

Viděli jste už některý díl seriálu "Jak se žije na čtyřech nohách"? Rozhovory s těmi nejpovolanějšími o právech zvířat a o životě z pohledu psů a koček natáčíme každý měsíc. Nevíte, jak se zachovat v určitých situacích? Máte předsudky k některým zvířatům? A co legislativa vs. zvířata. Víte, co je to plyšový útulek a co se skrývá pod pojmem "dočaskář"? Ne?...

V předchozím díle s názvem "Pomáháme měnit osudy zvířat, říká ambasadorka Dárcovství" nám ambasadorka Leona přiblížila projekt Dárcovství. Vyprávěla o svém dětství, kdy už tehdy chtěla zachraňovat zvířata, seznámila nás s hlavní myšlenkou projektu, prozradila, jak a v jakých oblastech pomáhá Dárcovství opuštěným zvířatům v útulcích.

Důležitou a nedílnou součástí pod taktovkou Dárcovství jsou také osvětová videa. Takže Leono, seznam nás. O čem jsou a proč bychom se na ně měli dívat?

Osvětová videa

Leona: Točíme videa na témata, která by podle našeho soudku měla mezi lidmi rezonovat. Jak se říká, opakování je matka moudrosti, bohužel se mezi námi stále ještě najdou tací, kterým je problematika práv a omezování svobody zvířat cizí.

Z tohoto důvodu má projekt Dárcovství i svůj seriál s příznačným názvem “Jak se žije na čtyřech nohách”.

Během natáčení pojíme příjemné s užitečným. Za prvé se osobně stýkáme se “zástupci” spolků a zařízení, kteří jsou součástí našeho projektu. Přeci jen zajíc v pytli, je v zajíc v pytli. Nechceme a nebudeme vědomě podporovat zařízení, která nelegálně zacházejí se zvířaty, fungují jako nekalé chovy, či se zvířaty prachsprostě obchodují. Ano, i tací se v této společnosti najdou. Jako v jiné sféře, ani tady neplatí měřítko útulek = dobrý útulek. Prostřednictvím osobních schůzek si zmapujeme terén, pohovoříme s provozovateli, zkrátka si uděláme vlastní obrázek. Vzhledem k tomu, že součástí projektu jsou již desítky zařízení, máme co dělat na další roky. Pokud se však objeví jakýkoli diskutabilní prvek, automaticky subjekt z našeho projektu vyřazujeme. Bez hledání příčin a následků. Na diskuse není čas a prostoru pro pomoc mnoho.

Jak se žije na čtyřech nohách psi

Co útulek, to jiné téma

Leona: S každou naší návštěvou se pojí klíčové, osvětové téma. Jiné zařízení = jiný příběh, zkrátka každý je výjimečný v tom, co dělá a čemu se primárně věnuje. Jeden se specializuje čistě na týrané psy, jiný funguje na principu dočasných péčí, další má zkušenost s množenými psy, další dává střechu nad hlavou toulavým kočičákům. Každý díl seriálu je tedy šitý na míru konkrétnímu zařízení. Na rozdíl od pořadů jiného druhu nenatáčíme primárně epizodu “O útulku”. Fakta o tom, kdy zařízení vzniklo, jakou má kapacitu, kde a jak funguje, jsou již v dnešní době internetové snadno dohledatelné. S “Jak se žije na čtyřech nohách” jdeme cestou vzdělání a osvěty. Ostatně pojďme si to ukázat na příkladech.

PRVNÍ DÍL: Jaké je to starat se 17 let o psí a kočičí seniory?

V prvním díle jsme zavítali do Zvířecího azylu Sirius, kde jsme si s paní majitelkou, paní Gašparíkovou, pohovořili na téma “Jaké je to starat se 17 let o psí a kočičí seniory”. I my jsme sbírali zkušenosti, byl to přeci jen náš první díl. Sami jsme se učili a sžívali se jako tým. Ale pst :) Všechno je jednou poprvé.

DRUHÝ DÍL: Jak poznat týraného psa a co dělat, pokud jste svědky týrání

Ve druhém díle jsme zavítali za paní Ivou Volkovou, ta svůj život zasvětila péči o týrané psí dědoušky v Útuku Rafael. Téma “Jak poznat týraného psa a co dělat, pokud jste svědky týrání” se tedy samo nabízelo.

TŘEDÍ DÍL: Máte předsudky o psech a kočkách?

Ten je černý, toho ne, ten je moc starý, já chci přeci štěně. Předsudky? Ano právě o nich byl další díl se Zdeňkou Fürst, která dýchá za Útulek pro nalezené psy v Táboře.

ČTVRTÝ DÍL: Legislativa, aneb jaké právo má zvíře

Ve čtvrtém díle jsme navštívili Nikol Schneiderovou, předsedkyni spolku Pet Heroes a vyzpovídali ji na téma: Legislativa, aneb jaké právo má zvíře.

PÁTÝ DÍL: Je německý ovčák hlídač nebo pes na gauč? 

Je německý ovčák hlídač nebo pes na gauč? A ke komu je toto plemeno vhodné? S kým jiným toto probrat než s Andreou Bychlovou, zakladatelkou spolku Německý ovčák v nouzi, v pořadí již pátém díle.

ŠESTÝ DÍL: Jak může plyšový pes pomoci tomu živému?

6. díl se nesl v odpovědi na otázku “Jak může plyšový pes pomoci tomu živému”, aneb tímto dílem nás provedla sympatická Káča Čtvrtníčková a zasvětila nás do “tajů” 1. plyšového útulku v Čechách.

Jaká témata nás ještě čekají?

Leona: Přátelé, zdaleka (ani zblízka) ještě nekončíme. Co nás čeká? Neprozradíme, to byste se přeci neměli na co těšit. Že jsme škarohlídi? Dobře, tak my alespoň nastíníme.

V následujícím adventním a povánočním čase na vás čeká dvoudíl na téma dočasná péče. Věděli jste, že se i vy můžete stát dočaskářem a pomáhat tak zvířatům v nouzi nabídnutím pomocné ruky v podobě dočasného domova?

Čekají nás i další výrazná a důležitá témata, kterým by se lidé neměli vyhýbat, jelikož se jich v běžném životě dotýkají. Společně s našimi útulky budeme hledat odpovědi na otázky jako je: Kastrace, ano, či ne a za jakých podmínek? Množírny, aneb skutečně znáte původ svého štěněte? Jak se žije lidem, kteří zasvětili svůj život péči o němé tváře? A mnoho dalšího.

Nový díl každé první pondělí v měsíci

A abych nezapomněla. To klíčové! Přeci kde a kdy nás máte sledovat. Nový díl vychází vždy první pondělí nového měsíce. Je to trošku komplikované, ale věřím, že si zvyknete. Ostatně na zvuk poplašných sirén první středu v novém měsíci jsme si taky zvykli, tak věřím, že tohle už pro Vás bude hračka. Sledovat nás můžete vždy od 20.00 na našem Facebooku či YouTube kanálu. Video zde bude umístěno natrvalo, pokud nestihnete být tedy v 20:00 u Vašeho přijímače, nezoufejte, seriál tam na Vás počká.

Tak to je už pro dnešek skutečně vše. Děkuji, že společně s vámi pomáháme všem zvířatům bez trvalého domova. Společně nám to jde totiž mnohem lépe, vždyť “V partnerství je síla”.

Pac a pusu, Vaše Leona

Dárcovství Váš Chovatel ambasadorka Leona

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.