383 800 199
Bayer antiparazitika
Brit fresh konzervy+granule

Chovat psa celoročně venku nebo raději doma? Jaká jsou pro a proti?

30.10.2018

Máte zahradu a přemýšlíte, kam ubytovat svého čtyřnohého člena rodiny? Do domu, nebo raději ven? Jaké jsou klady a zápory obou možností, která plemena psů mohou být chována venku, a která naopak patří mezi typické domácí mazlíčky?

Pes v bytě

Někdo si myslí, že pes do bytu nepatří. Jiný tvrdí, že je to hloupost. Stejně jako existují plemena, která dají přednost volnému výběhu a mohou být při dodržení určitých podmínek na zahradě opravdu celoročně, jsou také plemena určena pouze pro chov doma.

Jedná se o společenská plemena malého vzrůstu. Patří sem čivava, čínský chocholatý pes, mops, francouzský buldoček, bišonek, papilon a podobně. Dalším takovým příkladem jsou i miniaturní plemena, jejichž nejčastějšími zástupci jsou jorkšírský teriér, čivava nebo pražský krysařík.

Klady

 • Společný čas. Pes tráví více času se svou lidskou smečkou.
 • Budování vztahu a socializace. Více kontaktu, lepší navázání vztahu s páníčkem a snadnější socializace.
 • Domov. Pes dělá z "pouhého" obydlí domov. Díky jeho přítomnosti se cítíme lépe. Chlup nechlup, společně strávené zimní večery pod dekou s hrnkem čaje u dobrého filmu jsou k nezaplacení.

Zápory

 • Celoroční línání. Pes chovaný doma líná celoročně. Dvakrát do roka dochází ke zvýšené výměně srsti, ale ani mimo toto exponované období nebude mít páníček od psích chlupů pokoj. To platí jak pro dlouhosrstá tak krátkosrstá plemena.
 • Špína. Po každém venčení, kdy je venku mokro a bláto, musíte chlupáče důkladně otřít. Jinak budete mít zaťapkaný celý byt.
 • Zlobení a ničení věcí. Nezáleží na velikosti psa. I malý mazlík dokáže velké věci. Pes to dělá převážně v naší nepřítomnosti. Často proto, že se jednoduše nudí a stýská se mu. Jindy proto, že má přebytek nahromaděné energie a potřebuje jí někde vybít. Pořiďte mu dostatek hraček, které ho aspoň na čas zabaví a choďte s ním pravidelně na procházky, během kterých se dostatečně vyblbne. Čtěte také náš článek, kde se dozvíte, jak skoncovat se psí nudou.

 

Pes venku

Páníček by neměl zapomínat, že i se psem chovaným venku na zahradě by měl chodit každý den na procházky a věnovat se mu. Pes potřebuje získávat neustále nové podněty. Zahrada se mu brzy okouká. Pro jeho zdravý fyzický i psychický stav je potřeba, aby se setkával s dalšími lidmi i zvířaty a zažíval nové situace. V opačném případě může pes začít nevhodně reagovat, být agresivní nebo naopak příliš bázlivý. Toto chování je projevem strachu, izolace a nedostatkem kontaktu s páníčkem.

Pamatujte, že čím menší a drobnější pes je, tím rychleji prochladne a je snáze náchylný na nízké teploty. Stejně to platí i pro srst. Čím kratší, tím nižší odolnost a snášenlivost mrazu. Jak správně pečovat o venkovního psa v zimě, se dočtete v našem článku na blogu.

Pro venkovní chov jsou vhodná huňatá dlouhosrstá plemena. Mezi jejich zástupce patří bernský salašnický pes, kavkazský pastevecký pes nebo například aljašský malamut. 

POZOR. Psy chované celoročně venku neberte v zimě domů. Jejich srst je přizpůsobena nízkým teplotám a mrazům. Hustá podsada je chrání před zimou. Nejen, že mu bude během chvilky u vás doma nepříjemné horko, ale pro jeho organismus to je obrovská teplotní změna a velký šok. Pes může i zkolabovat.

 Klady

 • Pohyb. Pes má více pohybu, než když je zavřený doma.
 • Čistý domov bez chlupů.
 • Venčení. Chlupáč si dojde vykonat potřebu, kdy potřebuje.
 • Pes hlídač. Na zahradu s velkým hlídacím psem si zloděj jen tak nedovolí.

 Zápory

 • Pes není samotář. Miluje svou smečku. Nelze ho nechat na zahradě, pouze ho krmit a jinak si ho nevšímat. Potřebuje kontakt s lidmi, je šťastný se svým páníčkem. Pravidelné každodenní procházky a společně strávený čas jsou nutností.
 • Není to pro všechny. Pro určitá plemena není celoroční pobyt venku vhodný.
 • Nevhodné pro staré a nemocné psy.

 Pes venku na zahradě v boudě

Zajistěte psovi pro pobyt venku vhodné podmínky

Pokud chováte mazlíka celoročně venku, musíte mu předem připravit vhodné podmínky. Základem je zateplená bouda. Nezapomeňte, že během dlouhodobých mrazů musí mít pes zvýšený přísun krmiva. Ke svému zahřátí totiž potřebuje vyšší množství energie. Ideální jsou superprémiová krmiva pro aktivní psy v zátěži, která obsahují vyšší podíl bílkovin a tuků.

DOPORUČENÍ. Psům chovaným celoročně doma se nevytvoří podsada. Vnitřní teplota je příjemná a organismus psa nemá potřebu opatřit chlupáče teplým kožíškem, který by ho chránil před mrazy. Nízké venkovní teploty pod nulou jsou pro tyto psy nepříjemné a snadno může dojít k prochladnutí. Převážně pro delší pobyty venku oblečte pejskovi zimní obleček, který ho chrání před chladem a malým plemenům také chrání bříško před solí a chemickými prostředky, které se používají na zmrzlé chodníky. Obleček není jen výsada malých psů. Ocení ho i velký chlupáč.

UPOZORNĚNÍ. Pokud chcete mít psa venku jen proto, aby vám chránil dům, ale jinak s ním neplánujete navázat přátelský vztah, raději si ho vůbec nepořizujte. Pro tento případ vám lépe poslouží bezpečnostní systém a kamera na domě.

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.