383 800 199
Brit Care Dog Functional
Fitmin For Life - propagace

Jak často a čím krmit štěně?

Blogujeme Přidáno 12.03.2018

Zvolit vhodné krmivo pro vašeho nového čtyřnohého člena rodiny je zásadním krokem k jeho správnému vývoji.

Malé štěňátko s nadšením objevuje svět. Vše je pro něj zatím jedním velkým dobrodružstvím, kterému jde s radostí vstříc. Potřebuje při tom spoustu energie, kterou načerpá z přijímané potravy.

Speciální krmiva, určená pro štěňata, obsahují komplexní a vyvážený poměr nutričních hodnot důležitých pro rostoucí tělíčko malého chlupáče. Vyšší počet kalorií je ideální pro dostatečnou energii nezbytnou pro jeho vývoj.

Kvalita na prvním místě

Kvalitní prémiová a superprémiová krmiva určená pro štěňata (často označena anglickým názvem Puppy) obsahují vysoký poměr lehce stravitelných proteinů. Ty jsou potřebné pro zdravý vývoj orgánů a tkání. Zároveň v nich nechybí další důležité a prospěšné látky ve formě vitamínů a minerálů – vápník, hořčík, fosfor, zinek, železo i vitamín D a další.

Pokud štěňátko krmíte opravdu kvalitními granulemi, většinou není potřeba podávat doplňky stravy. Sáhněte po nich v případě, kdy je doporučí veterinář nebo tehdy, obáváte-li se díky genetickým predispozicím určitého zdravotního problému.

                

Velikost granulí

Štěňátka mají oproti dospělým psům malou tlamičku, proto se štěněčí granule vyrábí v menší velikosti. Štěně je snáze rozkouše a lépe stráví. Žvýkání granulí také podporuje jeho dentální hygienu a je dobré pro čisté a silné zuby.

Měnit či neměnit?

Pokud najdete krmivo, o kterém se domníváte, že je dostatečně kvalitní a vašemu malému mazlíkovi chutná, není důvod ho během jeho štěněčích let měnit. Jejich zažívání je citlivé na změnu. Jestli jste spokojeni, pejsek po něm prospívá a nemá zažívací problémy, zůstaňte při něm až do doby, kdy začnete přecházet na dospělé krmivo.

Vrtá vám hlavou otázka, jak poznáte, že je pejsek už dospělý a kdy tedy u něj nastává ta chvíle začít postupně přecházet na granule pro dospělé psy? Na toto téma jsme pro vás sepsali článek s názvem Kdy přejít z granulí pro štěňata na krmivo pro dospělé psy, který se věnuje postupné změně granulí, zaměřuje se na velikost plemen a jejich odlišnému věku dospívání. 

Množství krmiva

Když štěněti chutná, v mnohých případech by se dokázalo ládovat od rána do večera. To ale není dobré pro jeho zažívání ani zdraví. Podávejte mazlíkovi menší porce ale častěji za den. Doporučené denní dávkování najdete na každém pytli s granulemi. Pořiďte si odměrku na granule, ať máte kontrolu nad tím, kolik krmiva jste štěněti během dne do mističky nasypali.

Saje ještě štěňátko mléko? Stačí ho začít postupně na granulky zvykat tím, že mu dáte lžíci krmiva párkrát za den. Přibližně od dvou měsíců věku rozdělte denní příjem mezi 4 až 6 dávek, které postupně snižujete. Od 4. do 6. měsíce začněte pejska zvykat na 3 porce denně a od věku 6 měsíců na dvě porce denně. Přitom berte v potaz, že malá plemena dospívají rychleji než ta střední a velká. Nejpomaleji dospívají obří plemena. Tomu také přizpůsobte postupný návyk snižování počtu porcí.

Nepřekrmujte

Důležité je zachovat zdravý rozum. Štěňátka mívají velké oči, která páníčka mohou lehce nalomit k tomu, aby jim přidal další nášup té super dobroty, která jim tak chutná. Nadměrné překrmování ale způsobuje nejen zažívací potíže, ale představuje i nepřiměřenou zátěž pro vyvíjející se kostru. Chcete, aby pejsek nastartoval své zdraví a kondici už od mala? Čtěte krmný návod na balení a rozvrhněte si krmení do pravidelných intervalů.

   

Množství krmiva se vždy odvíjí od věku a velikosti pejska a jeho rasy, jeho zdravotního stavu i temperamentu a vydané energie. Přespříliš aktivní a hravá štěňata spálí svým pohybem více energie a tak si zaslouží i o něco větší porci krmiva.

Kdykoli si nebudete jisti, jestli váš mazlík správně roste a jeho hmotnost a stavba těla je ideální k jeho věku, zeptejte se veterináře během jedné z pravidelných prohlídek. Budete tak mít jistotu, že je mazlík v pořádku a ve skvělé kondici.

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup, jak případně zrušit odběr novinek, naleznete v každém zaslaném e-mailu.